ЗА ИНФЛАЦИЯТА ПРИ СОЦИАЛИЗМА

  – Михаил Василиевич, здравейте.

  – Здравейте.

  – Здравейте другари.

  – Моля, кажете ни за инфлацията при социализма: за качествените и количествените причини, особеностите, разликите от инфлацията при капитализма, инфлацията изчезва ли напълно с преминаването към пълен комунизъм, влияят ли върху инфлацията големите хонорари, премии, плащанията на културните и научните работници.

  – Наскоро с професор Казенов издадохме книга, която е посветена на революционната диктатура на пролетариата и контрареволюцията в СССР.

Тя точно маркира историческата точка, от която започва преходният период от социализма обратно към капитализма. И през този период започва инфлацията.

  Докато имаше социализъм, инфлация нямаше и не можеше да има.

  Някой, който повече или по-малко е изучавал икономиката на социализма, а аз съм кандидат на икономическите науки и професор в катедрата по икономика и право, и мога да ви кажа, че единствената тенденция, която действаше при социализма по отношение на цените, беше намаляване на цените. Освен това цените са били планирани и в този смисъл те не попадат в определението за цена, тъй като цената е паричен израз на стойността, а планираната цена е стандарт, който показва какво конкретно количество човешки труд се съдържа в този продукт .

  Тъй като производителността на труда растеше непрекъснато и много бързо, по-бързо отколкото в други страни, включително и капиталистическите, ние винаги имахме, ако искате да го преведете на този неудобен език, дефлация, а не инфлация. Но това не е дефлация, защото дефлацията и инфлацията са категории на стоковата икономика, а ние нямахме стокова икономика.

  Е, роден съм доста отдавна, през 1945 г., така че все пак видях период, когато като момче слушах съобщения за намаления на цените по радиото.

  Намаленията бяха редовни и тези намаления бяха напълно разбираеми. Тъй като разходите за труд за единица продукция бяха намалени (техническият прогрес все още е в ход), тъй като разходите бяха намалени, цените съответно намаляха. И така те обявяват, че кибрита е били две копейки, но вече ще струва една копейка; за хляба, който беше 15 копейки, ще плащате 13 копейки и т.н.

  Тоест през който и да е период на социализма никога няма да откриете увеличение на цените.

  Ако вземете само периода на изграждане на социализма, когато все още имахме НЕП, тоест когато допускахме капиталистически елементи, стига да се извършваше някакво производство, тъй като ние още не бяхме установили напълно социалистическо производство, тогава през в този капиталистически период ние действахме по законите на капитализма.

  Следователно това, за което питате, е с неправилна изходна настройка, казват, вижте въпроса за увеличаване на цените при социализма.

  Не може да има такива въпроси. Никога при социализма не е имало увеличение на цените и не би могло да има.

  – Благодаря ви, Михаил Василиевич.

  – Моля ви.

Превод Милчо Александров

Инфлацията е повишаване на цените от буржоазията за всички стоки с изключение на труда.