Смятаме, че за да овладеете качествено теорията на марксизма, трябва да преминете през няколко етапа в обучението си.
Първият етап е да освободите главата си от различните видове заблуди и митове, въведени там от буржоазната пропаганда, която върви в страната повече от 30 години. Именно за тази цел на нашия уебсайт има раздел „Въпроси и отговори“, където редакторите на сайта са се постарали да обяснят и опровергаят всички най-основни буржоазни митове, съществуващи в нашето общество. Този раздел ще се актуализира постоянно с нови отговори, тъй като редакторите на сайта постоянно получават определени въпроси от работници и ние им отговаряме публично, така че тези отговори да могат да бъдат прочетени от възможно най-много работници.
Други материали на сайта на РП също ще бъдат от значителна полза за другарите, които сами овладяват марксизма. Въпреки факта, че някои от тях са предназначени за обучен читател, те ще бъдат интересни и за начинаещи, дори и да не могат да разберат напълно всичко, написано в тях. В последното няма нищо лошо – процесът на учене е постепенен. Научните знания не се усвояват веднага от човек – необходимо е време и много работа върху себе си, дълго обмисляне и осмисляне на прочетеното, за да може всичко, което е научил от книгите и статиите, да бъде вложено в главата му. Докато натрупвате знания и разбирате по-добре основите, има смисъл да прочетете отново тези материали, които не са напълно ясни на първо четене (може да се наложи да направите това повече от веднъж), за да разберете напълно какво е искал да каже техният автор.
Не по-малко полезни са материалите на групата РП във VK, в които истинската същност на събитията, които се случват пред очите ни в Русия и в други страни по света, се обяснява на популярен и достъпен език от класова гледна точка на работническата класа.
Вторият етап е овладяване на марксисткия език, разбиране на същността и значението на основните марксистки термини, получаване на първа представа за основните положения на марксистката теория.
Р П смята, че най-добрите учебни помагала, които позволяват това, са учебниците от 20-30-те години на ХХ век. Тогава болшевишката партия беше изправена пред задача от огромно значение – възможно най-бързо да даде на работниците и селяните, които нямат прилично образование, основите на научните политически знания, без които не можеше да се говори за изграждане на социализъм в страната. И тази задача е изпълнена успешно от болшевиките – в СССР е построен социализмът! Големите постижения на Съветския съюз в икономиката, политиката, в защитата на страната, в социалната сфера са отлично доказателство за това.
Днес, след повече от 30 години интензивно промиване на мозъци от буржоазната пропаганда и три десетилетия меншевизъм, доминиращ в КПСС от средата на 50-те години, комунистите на Русия са изправени пред подобна задача – да дадат на руските работници, представители на напредналата интелигенция и други слоеве от трудещото се население на нашата страна основите на научните политически знания, без които е невъзможно успешната борба с буржоазията и възстановяването на социализма в нашата страна.
Ето ви приблизителен списък на литературата за онези другари, които се стремят да овладеят марксизма-ленинизма и да го прилагат на практика в работата с пролетарските маси:
Курс по Марксизъм-Ленинизъм (начално ниво):
Н. Заровнядни „Как да работим с книга“, 1940 г. или други книги за организиране на самообразование (вижте тук).П. Стан. Когато изучавате произведенията на класиците на М Л, не пропускайте местата, където те критикуват някой от хората, които са им били известни по онова време, дори ако никога не сте чували за тях. Напротив, опитайте се да навлезете много внимателно в същността на спорния въпрос и да разберете ЗАЩО и ЗА КАКВО Ленин или Маркс критикуват възгледите и позицията на този или онзи другар, помислете върху тяхната аргументация, изложете своите възражения на критикуваните, и след това сравнете своята критика с критиката на основоположниците на марксизма. В днешна Русия сред нашите левичари има мнозина, чиято позиция е близка до позицията на тези, които много пострадаха от Ленин, Маркс или Сталин преди 100-150 години. Опортюнизмът сега е в разцвета си и е изключително важно да се научите да го разпознавате, да виждате неговите прояви, което означава да откривате грешките, изкривяванията и манипулациите в изказванията на вашите опоненти. Не забравяйте, че представеният по-горе списък с референции съдържа необходимия минимум! Ще даде обща представа какво е марксизмът и каква всъщност е идеологията на работническата класа.
Не бива да мислите, че щом сте чели тези произведения, значи вече сте готов марксист-ленинист. Не, все още трябва да се потрудите за да станете такъв. Защото не е достатъчно да познаваш законите на общественото развитие, важно е да ги усвоиш, да се научиш да ги прилагаш на практика! Трябва да се научите да мислите като марксист, да действате като марксист, а за това трябва радикално да промените мирогледа си. И това не става веднага, като се има предвид, че в продължение на много години антинаучното разбиране за природата и обществото беше специално имплантирано в съзнанието ви от буржоазната или ревизионистичната пропаганда.
Вашата работа с тази литература са само първите стъпки към придобиването на истински научен поглед върху света около вас.
Трябва да разберете, че за да се ориентирате свободно в практическите въпроси, да видите правилния начин за решаване на определени проблеми от реалността, които самият живот постоянно поставя и ще ви поставя, трябва да учите ПОСТОЯННО!!!
Това е ЗАДЪЛЖЕНИЕ на всеки комунист, ако е комунист.
При организиране на самообучението е много полезно да се използват ръководства по самообучение, предимно тези, написани от болшевишки автори. Болшевиките имаха значителен личен опит в самостоятелното овладяване на марксистко-ленинската наука и огромен опит в преподаването ѝ в работническите среди. Би било глупаво да не приемем съвета им. Като такива ръководства можем да препоръчаме книгата на Н. К. Крупская „За самообразованието“ (една от статиите в тази книга е публикувана на уебсайта на РП – „Меморандум за тези, които се занимават със самообразование“). Тук са представени и други полезни книги за самообучение.
Освен това ще бъдат полезни книгите на С.И. Поварнин „Как да четем книги“ и „Изкуството на аргумента“. Последният съдържа важни препоръки за водене на обструкции и спорове, които ще ви научат как правилно да докажете своята гледна точка и да видите триковете на опонента си.
Бележки:
Произведенията на В. И. Ленин можете да намерите на този уебсайт (ПСС 5-то издание)
Тук са публикувани произведенията на И. В. Сталин (има дори аудио на някои томове!)
Произведения на К. Маркс и Ф. Енгелс (ПСС 2-ро издание).
В. И. Ленин и Й. В. Сталин за войните от ерата на империализма.
МЛРД „Рабочий путь“ „Политическо писмо“, 1924 г Бердников, Светлов “Курс по политическа грамотност” глави 1-6, История на СССР, под редакцията на А. М. Панкратова, 1952 г. (учебник за 10 клас) Михалевски „Политическа икономия“, 1928 г Маркс „Наемен труд и капитал“ (можете да закупите печатната книга тук), Ф. Енгелс “Принципите на комунизма” (можете да закупите печатната книга тук), К. Маркс „Заплати, цена и печалба” (можете да закупите печатната книга тук), К. Маркс „Манифест на комунистическата партия.” (можете да закупите печатната книга тук), Енгелс Ф. „Ролята на труда в процеса на превръщането на маймуната в човек” (из „Диалектика на природата”, ПСС, том 20. стр. 486). А. Лозовски „Стачката като битка“, 2010 г. (препечатка от 1930 г.). (Лекции за лидери на работническото движение, проведени в рамките на Профинтерна (Червен профсъюз). Лекциите са посветени на въпроса за воденето на успешна икономическа борба на работническата класа.)
Корнфорт, „Диалектически материализъм“, 1956 (купете печатната книга тук), История на Всесъюзната комунистическа партия на болшевиките (Кратък курс) (подготвен от И. В. Сталин) (можете да закупите печатната книга тук),Б. М. Теплов „Психология“, 1953 (Учебник за гимназия). Можете да закупите печатната книга тук). М. Илин, М. Рабинович „Политическа икономия на капитализма във въпроси и отговори”, 1973 г.
Третият етап е изучаването на основния курс на марксизма-ленинизма, включително преди всичко произведенията на класиците на марксизма.
Тук е важно да не се изгубите и да изберете първо най-важното – нещо, без което ефективната практическа работа в съвременните условия е просто невъзможна. Смятаме, че за основа на преподаването трябва да се вземат произведенията на В.И. Ленин, като голям революционен теоретик и практик, който освен това е действал в Русия. Трудовете на К. Маркс и Ф. Енгелс, при цялата им важност и значимост, са по-малко важни на този етап, тяхното изучаване може да бъде оставено за след това, за следващия етап – етапа на напредналите в обучението, провеждано успоредно с практическата работа с масите.
Кое е хубавото между другото на произведенията на Ленин? Фактът, че това е един вид извлечение от трудовете на Маркс, най-важното, което е в неговото учение, преработено и адаптирано към условията на империализма, в които се намираме сега. Трудовете на Ленин са много важни и от чисто практическата страна на въпроса – отговори на въпроса как да се създаде истинска комунистическа партия за работническата класа, как да се води агитация и пропаганда, как да се разбират и следователно да се отнасят към определени ситуации. – Ленин има всичко това. Но може би най-важното е, че именно от примерите на решенията на Ленин и обясненията за тях може да се научи основното в марксизма – умението да се прилага марксисткият метод (материалистическата диалектика) на практика, без което победата на работническата класа над буржоазията е невъзможно.
Много важни са и произведенията на И. В. Сталин, без които е невъзможно да се разберат процесите, протичащи в СССР. И това е крайно необходимо, тъй като днес смъртта на съветския социализъм е непонятна за трудещите се маси, в много отношения е спирачката, която възпира цялата борба за социализъм у нас.
Произведения за основния курс по MЛ:
Г. Плеханов „По въпроса за развитието на монистичния възглед за историята“ Енгелс Ф. Развитието на социализма от утопия към наука К. Маркс „Към критика на политическата икономия“
Ф. Енгелс „Произходът на семейството, частната собственост и държавата“
Ф. Енгелс „Анти-Дюринг” ПСС, том 20
Ф. Енгелс “Диалектика на природата”
В.И.Ленин “Карл Maркс” ПСС, том 26 – е интересен, защото накратко очертава същността на марксизма
В.И.Ленин “Откъде да се започне”, ПСС, том 5
В.И.Ленин “Какво да се прави” ПСС, том 6
В. И. Ленин “За “PROFESSION DE FOI”” ПСС, том 4 – какво е политическа борба и какви са задачите на комунистите
В. И. Ленин „Политическата агитация и „класовата гледна точка“, ПСС, кн.6
В. И. Ленин „Писмо до другар за нашите организационни задачи”, ПСС, том 7
В. И. Ленин „Една крачка напред, две крачки назад“ ПСС, том 8 – Много полезна работа на Ленин, защото ни позволява да разберем какво точно се случва в нашето ляво и комунистическо движение.
В. И. Ленин „Какво представляват „приятелите на народа“ и как се борят срещу социалдемократите?“ ПСС, т. 1 – най-важната книга за разбиране същността на марксизма и марксисткия метод!
В. И. Ленин “Две тактики на социалдемокрацията в демократичната революция” ПСС, т. 11 – изложение на теорията за развитието на буржоазно-демократичната революция в социалистическа.
В. И. Ленин „Империализмът като най-висш стадий на капитализма“ ПСС, том 27 – характеризира съвременния етап на капитализма, в който се намираме сега
В.И.Ленин “Държавата и революцията” ПСС, том 33 – какво е социализъм и комунизъм, какво е диктатурата на пролетариата и защо е необходима.
В. И. Ленин „Детската болест на „левичарството“ при комунизма.“ ПСС, т.41
В. И. Ленин „За „лявата“ детинщина и дребнобуржоазничеството“, ПСС, т. 36
В. И. Ленин „За правото на нациите на самоопределение” ПСС, том 25
+ Всички другите произведения и писма на Владимир Илич също няма да са излишни!
Й. В. Сталин „Въпросите на ленинизма“ (сборник от статии, изказвания и речи), 1947 г.
Й. В. Сталин „За опозицията“ (сборник от статии, изказвания и речи), 1928 г.
+ Всички други произведения и изказвания на Йосиф Висарионович също няма да са излишни!
Островитянов К. В. и др., „Политическа икономия“, 1954 г. – единственият учебник по марксистка политическа икономия, който излага началото на политическата икономия на социализма (виж част 2). (Можете да закупите печатната книга тук).
К. Маркс „Капиталът“
И. В. Сталин „Икономически проблеми на социализма в СССР“
П. М. Керженцев „Принципи на организацията“, Държавно издателство, Ленинград-Москва, 1925 г.
+ материалите от партийните конгреси – от 2-рия конгрес на РСДРП до 19-ия конгрес на Всесъюзната комунистическа партия на болшевиките!
+ материалите на Коминтерна и Профинтерна!
+ литература по история на работническото и комунистическото движение в света.
Някои съвети за самообучаващи се:
1. Текстовете на творбите на класиците вече са достъпни в Интернет, те са публикувани на много сайтове, но все пак силно съветваме, ако е възможно, да ги закупите на хартия. Това може да стане или от продавачи на книги втора употреба чрез сайтове за книги втора употреба, или в книжарница „Знанието е сила“.
2. Книгите на класиците на марксизма не са художествена литература. Те трябва да се четат мислейки, опитвайки се да разберете всяка фраза, всяка мисъл на автора. Необходимо е непрекъснато да анализирате прочетеното, опитвайки се да разберете дали въпросните явления съществуват в днешната реалност.
3. Няма да е излишно внимателно да прочетете препратките, бележките под линия и бележките в произведенията и учебниците, обясненията могат да помогнат за по-точното разбиране на мислите на класиците и същността на събитията, които са се случили.
4. Опитайте се да си водите бележки върху литературата, която изучавате (как правилно да си водите бележки е добре написано тук). Това ще ви помогне да подчертаете основните и важни мисли и да ги запомните. Спомнете си, че Ленин, докато изучава трудовете на Маркс и Енгелс, не се колебае да направи това и тези бележки често му помагат в практическата революционна работа.
5. Правете бележки с обикновен молив в текстовете на литературата, която изучавате – те по-късно ще ви помогнат да намерите онези места, които ще трябва да бъдат преосмислени.
6. Когато изучавате произведенията на класиците на MЛ, не пропускайте местата, където те критикуват някой от хората, които са им били известни по онова време, дори ако никога не сте чували за тях. Напротив, опитайте се да навлезете много внимателно в същността на спорния въпрос и да разберете ЗАЩО и ЗА КАКВО Ленин или Маркс критикуват възгледите и позицията на този или онзи другар, помислете върху тяхната аргументация, изложете своите възражения на критикуваните, и след това сравнете своята критика с критиката на основоположниците на марксизма. В днешна Русия сред нашите левичари има мнозина, чиято позиция е близка до позицията на тези, които много пострадаха от Ленин, Маркс или Сталин преди 100-150 години. Опортюнизмът сега е в разцвета си и е изключително важно да се научите да го разпознавате, да виждате неговите прояви, което означава да виждате грешките, изкривяванията и манипулациите в изказванията на вашите опоненти.
7. Не забравяйте, че представеният по-горе списък с препоръки съдържа необходимия минимум! Ще даде обща представа какво е марксизмът и каква всъщност е идеологията на работническата класа.
Не бива да мислите, че щом сте чели тези произведения, значи вече сте готов марксист-ленинист. Не, все още трябва да се потрудите за да станете такъв. Защото не е достатъчно да познаваш законите на общественото развитие, важно е да ги усвоиш, да се научиш да ги прилагаш на практика! Трябва да се научите да мислите като марксист, да действате като марксист, а за това трябва радикално да промените мирогледа си. И това не става веднага, като се има предвид, че в продължение на много години антинаучното разбиране за природата и обществото беше специално имплантирано в съзнанието ви от буржоазната или ревизионистичната пропаганда.
Вашата работа с тази литература е само първата стъпка към придобиването на истински научен поглед върху света около вас.
Трябва да разберете, че за да се ориентирате свободно в практическите въпроси, да видите правилния начин за решаване на определени проблеми от реалността, които самият живот постоянно поставя и ще ви поставя, трябва да учите ПОСТОЯННО!!!
Това е ЗАДЪЛЖЕНИЕ на всеки комунист, ако е комунист.
8. При организиране на самообучението е много полезно да се използват ръководствата по самообучение, предимно тези, написани от болшевишките автори. Болшевиките имаха значителен личен опит в самостоятелното овладяване на марксистко-ленинската наука и огромен опит в преподаването ѝ в работническите среди. Би било глупаво да не приемем съветите им. Като такива ръководства можем да препоръчаме книгата на Н. К. Крупская „За самообразованието“ (една от статиите в тази книга е публикувана на уебсайта на РП – „Меморандум за тези, които се занимават със самообразование“). Тук са представени и други полезни книги за самообучение.
Освен това ще бъдат полезни книгите на С.И. Поварнин „Как да четем книги“ и „Изкуството на аргумента“. Последният съдържа важни препоръки за водене на дискусии и спорове, които ще ви научат как правилно да докажете своята гледна точка и да видите триковете на опонента си.
Бележки:
Произведенията на В. И. Ленин можете да намерите на този уебсайт (ПСС 5-то издание)
Тук са публикувани произведенията на И. В. Сталин (има дори аудио на някои томове!)
Произведения на К. Маркс и Ф. Енгелс (ПСС 2-ро издание) тук.
В. И. Ленин и Й. В. Сталин за войните от ерата на империализма – тук.
МЛРД „Рабочий путь“ превод Милчо Александров