ВЛИЯНИЕТО НА МАРКСИЗМА ВЪРХУ ИДЕОЛОГИЯТА НА КЛАСОВАТА БОРБА В ИСТОЧНА АЗИЯ

  На 21 февруари 1848 г. е публикуван Комунистическият манифест.

  Идеите на Маркс и Ленин – марксизъм-ленинизъм – оказват значително влияние върху развитието на класовата борба и изграждането на социализма в Източна Азия, включително възникването на Корейската народнодемократична република.

  Класовата борба бушува в Източна Азия още преди марксистките идеи да проникнат там. Някой уместно отбеляза, че историята на Китай е история на селски войни и въстания. Въпреки това, класовите битки на потиснатите   отново завършват с поражение, връщат ги към старите пътища. Това до голяма степен се дължи на факта, че бунтовниците поддържат утопични възгледи, дори когато се изказват в полза на идеите за всеобщото равенство.

  Най-известни и проучени (поради близостта им във времето) са възгледите на тайпините, селяните, които се бунтуват срещу потисниците си и прерастват в селска война в Китай през 19 век.

  По това време в Европа – на другия край на евразийския континент – марксизмът провъзгласи целта на революционната промяна за подобряването на живота на работниците; „от всекиго според способностите, всекиму според нуждите” като цел на борбата. Тайпините в Китай поддържаха утопични и дори реакционни възгледи. Те проповядват идеята, че човекът трябва да „се задоволява с минимума“.

  Тайпините вярвали, че човек се нуждае само от порция ориз, за ​​да живее, и че не се нуждае от нищо друго. Те унищожават красиви неща – скъпоценните камъни, например, ги стриват на прах. Ако попаднат на машини или сложни механизми,  ги разбиват. И всичко това, защото „трябва да живеете за минимума“…

  (През 20-ти век идеологията на тайпините се опитват да повторят  привържениците на Пол Пот в Кампучия, които също вярваха, че човек няма нужда от „излишъци“.)

  Друг поглед към нещата – идеята за развитие и прогрес, постоянното подобряване на човешкия живот след победата на революцията – е донесен от марксизма в Източна Азия. Тази идеология е възприета от китайските комунисти под ръководството на Мао Цзедун и корейските комунисти под ръководството на Ким Ир Сен. На базата на прогресивната идеология на марксизма-ленинизма Ким Ир Сен и Ким Чен Ир формулират идеята за чучхе, идеята за кимирсенизма-кимченизма.

  Тази идеология направи възможно прекъсването на веригата от поражения на работниците в класовите битки в Източна Азия, веригата от постоянни „връщания към едно експлоататорско общество“. Победилите корейски комунисти основаха Корейската народнодемократична република, изграждайки социализъм, изграждайки по-добро бъдеще по пътя на прогреса.

Материалът е на Ростовския съюз за изучаване на кимирсенизма-кимченизма

Публикувано в Международното комунистическо движение – превод от сайта на ВКПБ Милчо Александров