
ПЕКИН, 24 февруари (Синхуа) – Китай призова международната общност да създаде по-благоприятни условия за започване на мирни преговори за политическо уреждане на кризата в Украйна.
Китай публикува в петък документ, в който очертава позицията си за политическо уреждане на украинската криза, като подчертава, че диалогът и преговорите са единственият изход от украинската криза.
Международната общност трябва да остане твърдо на правилния път в полза на помирението, да проправи пътя за започване на политическо решение на кризата, да създаде условия за подновяване на преговорите и да осигури подходящи места за това. Китайската страна е готова да продължи да играе конструктивна роля за този процес, се казва в документа.
Според документа, вместо да наливат масло в огъня и да нагнетяват конфронтация, всички страни трябва да проявят благоразумие и сдържаност, за да избегнат по-нататъшна ескалация и излизане извън контрол на ситуацията около Украйна.
Важно е да се подкрепят реципрочните стъпки на Москва и Киев в полза на бързото възстановяване на прекия диалог, постепенното намаляване на напрежението в ситуацията и пълното прекратяване на военните действия.
Важно е да приветстваме и подкрепяме всички стъпки, които могат да облекчат напрегнатата хуманитарна ситуация. Страните в конфликта трябва да се въздържат от нанасяне на удари по цивилното население и цивилни обекти. Необходимо е да се защитят жените, децата и другите жертви на конфликта, да се зачитат елементарните права на затворниците, се казва в документа.
Не се допуска въоръжено нападение срещу атомни електроцентрали и други мирни ядрени съоръжения. Използването на ядрени оръжия не е позволено, ядрената война не трябва да бъде пусната в ход. На опитите за използване или заплаха от използване на ядрени оръжия трябва да им се противодейства. Разпространението на ядрени оръжия и възникването на ядрена криза са недопустими, се казва в документа.
Ето и 12 точки на Китай за мир в Украйна:
1. Зачитане на суверенитета на всички държави;
2. Отхвърляне на „манталитета на Студената война“;
3. Прекратяване на военните действия;
4. Възобновяване на мирните преговори;
5. Разрешаване на хуманитарната криза;
6. Защита на цивилните граждани и военнопленниците;
7. Поддържане на безопасността на ядрените електроцентрали;
8. Намаляване на стратегическите рискове;
9. Насърчаване на износа на зърно;
10. Прекратяване на едностранните санкции;
11. Поддържане на стабилността на промишлените вериги и веригите за доставки;
12. Улесняване на следвоенното възстановяване.
Превод Милчо Александров