
МИЛЧО АЛЕКСАНДРОВ
В едно предаване по You Tube, което иначе е прогресивно и което гледам редовно, водещата каза, че не може да си обясни как е възможно една теория като Марксизма, която е създадена през 19 век да се използва днес.
Ами да се опитаме да ѝ отговорим.
Първо: Маркс и Енгелс за обосноваване на своите възгледи не стъпват непременно върху теоретичните основи само на учени от 19 век. Всеки който е запознат макар и повърхностно с Марксизма знае, че те използват критично известните теории на Хегел, Фойербах, Рикардо, Адам Смит, на френските буржоазни революционери, на опита по време на Френската комуна и др.
Второ: Съветвам я да прочете поне „Капиталът“, „Критика на политическата икономия“, „Появата на семейството, частната собственост и държавата“, и ако може след това да ни отговори кое от написаното от Маркс и Енгелс не е вярно и не може да се използва при изясняването на явленията от днешната действителност.
Трето: Определението за Марксизъм обхваща: теорията за класите, класовата борба и диктатурата на пролетариата. Който в своите тези не засяга тази последователност не е и не може да бъде марксист. Нима в капиталистическото общество, в което ни върнаха, няма класи, няма антагонизъм в отношенията между капиталисти и работници, нима основното противоречие относно частно-капиталистическия начин на производство и обществения характер на това производство не съществува?
Четвърто: В „Капиталът“ Маркс доказва, че „капиталът има свойството да се концентрира“, т.е. той предвижда, че рано или късно това ще доведе до появата на монополите.
Пето: Ленин малко преди Първата световна война забелязва появата на монополите, унищожаването на свободата на господството на пазара, който се заменя с господството на финансовия капитал. А това означава удар срещу същността на капиталистическия начин на производство, удар по свободния пазар, т.е. капиталистическите отношения започват да загниват.
Шесто: Появява се науката Марксизъм-Ленинизъм. Ленинизмът е „Марксизъм в епохата на империализма и социалистическите революции“!
Или ако работниците не се съобразяват с неговото и на Сталин учения през периода на пролетарската диктатура – получават буржоазна контрареволюция!
Кое е старото в тези изводи? Нима от 1947 до 1962 година НРБ под ръководството на БКП не изгради държавата на диктатурата на пролетариата, на първата фаза на комунистическото общество – социализма. След това по заръките на „Априлския пленум“ на власт дойдоха ревизионистите. Измислиха глупавия лозунг за „Култа към личността на Сталин и Вълко Червенков“ – представяте ли си комунисти и култ. До колкото знам култът е символ на вярата, а комунистите се уповават на науката. По този начин тези негодници удариха по „Марксизма-Ленинизма“, напълниха партията с троцкисти, социалдемократи, най-различни видове ревизионисти, кариеристи, подмазвачи и буржоазната контрареволюция не закъсня. Да, наистина това стана благодарение на горбачовщината, но ако в БКП ги нямаше тези негодници, ако бяха запазили единството и революционните традиции на голямата по това време работническа класа това не би могло да се случи.
Така че според мен Марксизмът-Ленинизмът е пътеводна звезда за будната част на работническата класа, бедното селячество и прогресивната интелигенция и бъдещето отново ще е за тях, когато се помогне организирането на работниците, когато си намерят комунистическата партия, изградят класовия си профсъюз и унищожат днешната управляваща класа – класата на капиталистите.