
Днес, когато след засилването на конфронтацията между Русия и американския империализъм, и особено след началото на Втората световна война, в интелектуалната среда на нашата страна, както и в значителна част от народа, се очертава дълбоко разцепление, което доведе до гражданска конфронтация и дори гражданска война на територията на Украйна, много руснаци се питат: „Откъде толкова значителен брой антируска, по същество предателска, интелигенция в нашето Отечество, особено в неговите най-високи, привилегировани ешелони, в така наречения елит?“ И още, с коя интелигенция се свързва надеждата за възраждане и по-нататъшно развитие на нашето Отечество?
Тя е най-забележима и болезнена да се наблюдавано сред представителите на нашата култура, когато известни, популярни и дори обичани артисти, певци, писатели, които само до вчера слушахме и аплодирахме, изведнъж застанаха на страната на нашите отявлени врагове, американския империализъм и Запада, и подложиха общата ни Родина и нейните жители на обиди и потоци мръсотия. Всъщност подобна позиция, предателска по отношение на Отечеството, е много по-голяма от границите на нашия творчески елит; тази прозападна ръжда е разяла всички слоеве на нашата интелигенция, включително научната, техническата, в системите на образованието и управлението и, което е особено опасно, най-високите ешелони на властта в различни сфери на нашия живот. Много са възможните причини за развитието на това болезнено за страната явление, но сред тях изходните и определящи са антикомунизмът заедно с антисъветизма, който се появи сред част от интелигенцията още в съветско време. За да разберем напълно причините за появата на съвременната антируска интелигенция, е необходимо да разгледаме нейното развитие в историческа перспектива, като започнем от първия етап от формирането на съветската интелигенция.
Исторически появата на интелигенцията, хората на умствения труд, се свързва с етапа на развитие на човешкото общество, когато е възникнала необходимостта, но най-важното е възможността да се освободи определен брой хора в племето от производството на продукти, за да се осигури живот, така че те да могат да се съсредоточат изключително върху умствената дейност, необходима за общественото производство и живота на племената, т.е. възниква разделението на труда на физически и умствен. С появата на частната собственост, разделянето на обществото на противоположни класи и възникването на държавата, дейността и съществуването на интелигенцията, заедно с нуждите от развитие на производството, търговията и обществения живот, са свързани и подчинени на интересите на управляващата класа, която контролира основната собственост в държавата, въпреки че с нарастващата сложност на живота на обществото и особено с развитието на капитализма, по различни причини възникват групи от интелектуалци, които са свързани с интересите на други класи, селячеството, дребната буржоазия и пролетариата. Именно с последната група от най-прогресивната интелигенция се свързва израстването на самосъзнанието и организацията на руския пролетариат, който през 1917 г. създава работническите съвети, които през октомври 1917 г. практически мирно вземат властта, свалят неефективното буржоазно Временно правителство, създавайки за първи път в света държава с диктатура не на експлоататорите, а на работниците – работническата класа.
Въпреки това, за да реши най-сложните проблеми за изграждането на нов тип държава, съветската държава спешно се нуждае от огромен брой интелигенция, много повече, отколкото има в Руската империя, и няма откъде да вземе тази нова, съветска интелигенция, освен от това което имаше от старата руска интелигенция и остатъците от експлоататорските класи. Имаше изключително малко съзнателна, пролетарска, комунистическа интелигенция, заедно с прогресивно настроени безпартийни, за такава огромна държава. По онова време е било трудно да се наеме от работници и селяни, поради неграмотността и полуграмотността на значителна част от населението и тежкото наследство от автокрацията. Неслучайно сред първите задачи, които съветската държава е трябвало да реши, е кампанията за премахване на неграмотността сред населението, без която индустриализацията и другите социалистически преобразования в страната са били немислими. Още от първите години на съветската власт има остър недостиг не само на специалисти, но и на елементарно грамотни хора. Следователно хората за работа в съветските държавни институции и в производствените отдели е трябвало да бъдат наемани от старата буржоазна интелигенция, както и от представителите на бившите господстващи класи и съсловия, останали в страната, които, въпреки че след национализацията на собствеността им престават да бъдат експлоататорски класи, са били в по-голямата си част враждебни към съветската власт и към социализма, с което е трябвало да се примири, освен ако не извършвали пряк саботаж. Съветската държава не само е принудена да осигури работа на най-ценните специалисти, въпреки следвоенната разруха и дори глада, които са царели в страната, но също така е била принудена да им осигури буржоазния стандарт на живот, който им е познат от старите времена. Именно тези буржоазни, дребнобуржоазни и дори дворянски интелектуалци, заедно с бившите държавни служители на Руската империя с дребнобуржоазен, буржоазен начин на живот, предимно враждебен към съветската власт, формират основата на работниците от съветските служби и институции, основата на първото поколение съветски интелектуалци. Задушната буржоазна атмосфера на съветските институции от онова време е ярко показана в историята на „Усойницата“ на Толстой, по която е заснет прекрасен съветски филм.
В.И. Ленин още в края на 1917 г. и началото на 1918 г. многократно предупреждава, че сега, след като болшевишката партия е станала управляваща партия, в нея по користни съображения ще се присъединят различни негодници, кариеристи, мошеници и дори убедени врагове, което и се случи. В.И. Ленин пише в своето „Писмо до работниците и селяните за победата над Колчак“: земевладелците и капиталистите не са унищожени и не се смятат за победени: всеки разумен работник и селянин вижда, знае и разбира, че те са само победени и се крият, пазят се, и много често са облечени в „съветски“ „защитни“ цветове. Много земевладелци попаднаха в съветските стопанства, капиталистите попаднаха в различни „главни управления“ и „центрове“ и станаха съветски служители; на всяка крачка дебнат грешките на съветската власт и нейните слабости, за да я свалят, за да помогнат днес на чехословаците, а утре на Деникин“. (ПСС, 5 изд., т. 39, стр. 151-159) В условията на остър недостиг на кадри, на много отговорни длъжности в народното стопанство, в комсомола и дори в партийните органи, е имало много такива, по същество и на дело, вражески кадри, които помагат на себеподобните си да получават лека работа, потискайки, а понякога и унищожавайки честни, порядъчни комунисти, комсомолци и просто добри хора, полезни за социализма. Във втората част на романа „Как се каляваше стоманата“ на Н. Островски, който изглежда е не много интересен за читателите, който мнозина не четат и който е малко отразен във филмовите адаптации, всъщност авторът дава много ценна документална хроника на трудната борба на честните комунисти и комсомолци с троцкистите, социалистическите революционери, или просто враговете и бюрократите, закрепени в различни държавни органи, убивайки всяка жива кауза, причинявайки огромна вреда за изграждането на социализма. Въпросът се усложнявал от факта, че дори ако главата на семейството честно изпълнява задълженията си и дори е убеден комунист, неговото буржоазно семейство, съпруги и баби остават като правило привърженици на стария свят и от детството увещават своите деца и внуци, от поколение на поколение, „колко добре са живели, докато проклетите болшевики не взимат властта“. В резултат на такова домашно възпитание много представители на новите поколения съветски интелектуалци израстват двулики, с външна политическа лоялност, държащи антисъветска позиция в джоба си с мечтата за връщане към старите времена.
Ръководителите на партията и съветската държава виждат и разбират сложността на ситуацията, когато трябва да се изгради социализъм с интелигенция, значителна част от която е враждебна към социализма. Затова се поставя задачата тя постепенно да бъде заменена със своя, работническо-селска интелигенция, която трябва да бъде отгледана и образована. И това беше направено, в което Рабфака изиграва огромна роля, където се провеждаха специални курсове за способни младежи от работническата класа за прием в университети и технически училища. Именно бойният отряд на новата пролетарска интелигенция стана интелектуалният и духовен гръбнак на индустриализацията, изграждането на новата източна индустриална база на страната, победата над германския фашизъм и успешното възстановяване на националната икономика. Но пролетарската интелигенция така и не стана доминираща сила в съветската интелигенция. След полагането на основите на социалистическата система в СССР в края на 30-те години в съветското ръководство се забеляза тенденция за омаловажаване на класовата ориентация в държавната политика. През 1940 г. работническите факултети са премахнати, което очевидно е преждевременна и вредна стъпка за социализма.
Индустриализацията, колективизацията и грандиозните преобразувания на съветското общество предизвикват мощен поток от миграция на селското население към градовете, към големите строителни проекти на съветските петгодишни планове, към хиляди нови индустриални гиганти и фабрики, които изникват на съветска земя като гъби след обилен дъжд. Въпреки ясното съзнание за необходимостта и неизбежността на този процес, той има и редица негативни фактори, които оказват негативно влияние върху бъдещия живот и съдбата на Съветския съюз. Този мощен поток от бивши селяни, изпълнил съветските градове, имат главно дребнобуржоазно, селско съзнание, което размива и разтваря до голяма степен пролетарското съзнание в трудовите колективи. Но съветската интелигенция претърпява още по-големи качествени промени от този дребнобуржоазен поток. Освен това по-голямата част от селските кандидати за университети и технически училища са представители на най-заможните семейства, често от семействата на кулаците, тъй като те имат по-добра образователна подготовка и мотивация от децата на бедните. Представителите на тази дребнобуржоазна вълна в много отношения оказват значително влияние върху дейността на КПСС и върху целия живот на съветската държава. Не случайно лидери на партията и държавата като Хрушчов, Суслов, Брежнев, Устинов и Горбачов са от селски произход. Сходството на възгледи, страсти и подходи към бизнеса ги събира и допринася за взаимното им издигане. Това дребнобуржоазно влияние върху интелигенцията, естетическите предпочитания на новите лидери в различните области на живота на страната са отразени в изкуството и в много отношения предопределят господството на селските писатели в съветската литература, а стените на всесъюзните художествени изложби в Московския манеж са изпълнени с красиви селски пейзажи.
Но влиянието на това дребнобуржоазно съзнание върху политиката на нашата държава и върху съветската интелигенция се оказва по-вредно от влиянието му върху съветското изкуство. Въпросът се усложнява от факта, че пролетарската интелигенция, която определя духовния и политическия живот на страната, родена от дипломирането в работническите факултети, е до голяма степен унищожена в битките на Отечествената война, където нейните най-добри представители стават основата на командния състав на всички нива в най-опасните райони. „Напред комунисти и комсомолци!“ не е митичен лозунг, а бойна реалност, която отне живота на най-добрите представители на съветския народ, включително интелигенцията. Тази загуба се оказва непоправима; доминиращата позиция в политическата и духовната среда е заета от дребнобуржоазната част от интелигенцията, което определя идването на власт на Хрушчов и неговия екип, които започват антикомунистическия контрареволюционен завой на страната към реставрация на капитализма.
Общата същност на всеки вид дребнобуржоазен ревизионизъм в комунистическото движение е отричането на прогресивното значение на работническата класа в съвременното общество, признаването, в най-добрия случай ръководната роля на пролетариата в завладяването на властта от работниците, но не като водач, и още повече пълното отричане на ръководната ѝ роля и необходимостта от диктатурата на работническата (нисша) класа в самата социалистическа държава. Затова повечето ревизионисти смятат, че докато не се проведе социалистическа революция в повечето от най-развитите страни на света, съществуването на държавите е невъзможно без частна собственост и без водещата роля на буржоазията в икономиката. Въз основа на това, завзели властта в КПСС и СССР, дребнобуржоазните ревизионисти си поставиха за цел постепенното съкращаване на така трудно създадения социалистически икономически организъм, като същевременно възстановяват стоковото производство, тоест капитализма.
На тази обща основа на антикомунизма ревизионистите бързо намират общ език с реакционните представители на първия ешелон на съветската интелигенция и нейните наследници, носители на буржоазно и дребнобуржоазно съзнание. Техните планове обаче са осуетени от значителен брой честни комунисти, много от които по това време заемат отговорни длъжности, включително в органите за сигурност, а основната пречка е съветската работническа класа, съветският народ, носител на социалистическото съзнание и ценител на установения социалистически начин на живот. Поради това ревизионисткото ръководство е принудено да крие своите далечни планове и не всички от тях разбират истинския смисъл и последствия от своите разрушителни за социализма и страната действия.
Първата цел на техните атаки е основната фигура на целия период на изграждане на социализма в СССР, с чието ръководство се свързват повечето победи на социализма у нас, фигурата на И.В. Сталин. Под претекст, че се борят с предполагаемия култ към личността на Сталин, най-последователните другари на Сталин са отстранени от ръководни позиции, а някои са арестувани и дори разстреляни. Под претекст за борба със сталинизма, с фалшивата претенция за връщане към ленинските норми, започна демонтажът на социализма в страната. Предателите ревизионисти имаха нужда от съюзници. Следователно осъдените за антисъветска дейност са обявени за „невинни жертви“, реабилитирани и освободени, включително преките съучастници на германските фашисти, палачи на съветския народ, власовци, бандеровци и „горски братя“ от Балтика.
След провеждането на подходяща подготовка, включително обучение на персонала, ревизионистите взимат решение за открит държавен преврат. На 22-ия конгрес на КПСС през 1961 г. те свалят диктатурата на работническата класа и я заменят с Програмата на комунистическата партия т.е. с дребнобуржоазна. Главният идеолог на ревизионистите М. Суслов в доклада си пред конгреса, посветен на премахването на диктатурата на пролетариата в СССР, лъжливо твърди, че „съветските работници доброволно предават властта на целия съветски народ“. Следователно властта, според марксистката теория, преминава в ръцете на обединена група дребнобуржоазна управленска номенклатура. Страната започва преходен период от социализъм към капитализъм. Съветските работници обаче усещат промяната в политическия курс в страната от първа ръка под формата на забележимо влошаване на стандарта им на живот. Вълна от стачки и протести на работниците обхваща страната, възмутени от решенията на конгреса, премахването на тялото на Сталин от мавзолея и най-важното – влошаването на живота им. Най-остър характер тогава придобива известната вече работническа демонстрация в Новочеркаск, която завършва с масово разстрелване на работници по заповед на Хрушчов. Ревизионистите, уплашени от нарастващия мащаб на народните въстания, решават да отстранят от поста Н. Хрушчов, който твърде ревностно започна да разрушава социализма. Можеше да се стигне дотам, че народът да помете предателското ръководство на КПСС.
Начело на партията е поставен добър човек, фронтовик, но не много грамотен комунист, Л.И. Брежнев, който не осъзнава реакционния характер на реформите, проведени от ревизионистите, и не може да попречи на техния напредък. Под негово ръководство са отменени някои от най-омразните и вредни реформи на Хрушчов и е осигурен не много бърз, но стабилен растеж на благосъстоянието на хората, което успокоява ситуацията в страната. Уплашените ревизионисти разбраха, че за възстановяването на капитализма в страната са необходими някои предпазливи пазарни реформи, необходима е широкомащабна подмяна на персонала в различни ръководни органи с техни поддръжници и най-важното е необходима подготовка на съветския народ да приеме възстановяването на капитализма в страната. Беше необходимо да накараме съветските хора да разлюбят социализма и да пожелаят пристигането на капитализма „за себе си“. И основната задача на такава идеологическа и психологическа обработка на населението беше възложена преди всичко на интелигенцията, която, дори и да не я признаваме за „владетел на мислите“, е един от основните фактори за формирането на общественото мнение и идеологическото съзнание на хората.
Но преди всичко беше необходимо да се проведе подходяща работа за привличането на страната на капитализма на самата съветска интелигенция, тъй като не цялата тя беше толкова дребнобуржоазна и враждебна на социализма, като ядро на ревизионистите. По-голямата част от съветската интелигенция работеше честно и служеше на интересите на работниците и на цялото съветско общество. Затова ръководството на Централния комитет реши да си сътрудничи със САЩ и западните разузнавателни агенции, „за да възстанови нормалния пазар и стоково-паричните отношения в СССР“, тоест да върне капитализма. Ревизионистичният елит се погрижи да въвлече съветската интелигенция в идеологическата обработка на населението. Именно за установяване на връзки със западните разузнавателни служби, още при Хрушчов, група партийни работници и офицери от КГБ бяха изпратени на стаж в Колумбийския университет в САЩ, сред които бяха и бъдещите известни предатели Яковлев и Калугин. През 60-те години започва тайна работа по съвместна дейност на специалните отдели на ЦК на КПСС, КГБ и западните разузнавателни служби по идеологическата обработка, преди всичко на елита на нашата интелигенция, а след това и на целия народ. Основното съдържание на тази идеологическа работа беше постепенното насаждане на малоценността на социализма и съветската система, нейната многостранна критика и дискредитация, което естествено се противопоставяше на западния, предимно американския консуматорски рай. Тоест антикомунизмът и антисъветизмът бяха в основата.
Трябва да се каже, че идеята за привличане на елита на интелигенцията от противниковата страна към вражеската страна не е нова. В края на краищата от него се формират ръководните органи на различните сфери на държавата, а интелигенцията до голяма степен формира съзнанието на населението. Западните колонизатори са натрупали голям опит в привличането на своя страна на интелигенцията на поробените народи. Но най-големите висоти по този въпрос бяха достигнати от американския финансов капитал, който разполага с почти неограничени ресурси и мощна индустрия за промиване на мозъци. Западните разузнавателни служби преди това са работили с различни представители на съветската интелигенция, но главно за шпионска и саботажна дейност. Сега обаче започна грандиозна работа по дребнобуржоазното разлагане на съветското общество с одобрението и дори тайното участие на някои представители на висшите власти на Съюза. Първата стъпка беше да се установи съвместна работа между съветски и западни икономисти за подготовка на пазарни реформи и кадри за изграждането на бъдещия възроден капитализъм в СССР. Първата стъпка в тази работа, както и укрепването на тенденциите на частната собственост, беше реформата от 60-те години на миналия век с постановлението на Централния комитет на КПСС и Съвета на министрите на СССР за въвеждане на приоритетни пазарни показатели, преди всичко на печалбата, което беше одобрено от Хрушчов, но Косигин благослови широкото им прилагане и затова се наричат „Косигински“. Резултатът от тази реформа беше рязко забавяне на растежа на производителността на труда, с рязко увеличение на себестойността на продукцията. Реформата трябваше да бъде частично прикрита, а нейният „дефект“ се обясняваше от привържениците на пазарната икономика с действията на ортодоксалните марксисти в ръководството на страната. Въпреки козметичните промени, всички въведени пазарни показатели остават в сила, прилагането на пазарните механизми се разширява и задълбочава, формирайки елементи на капиталистически отношения в икономиката.
Сътрудничеството със западните служби при подготовката на пазарни (капиталистически) реформи в СССР само се разширяваше. В началото на 70-те години на миналия век в Австрия е открит специален Международен институт за приложен системен анализ (IIASA), чиито основни основатели официално са съветската и американската академии на науките, но със значително участие на КГБ и ЦРУ. Малко по-късно в Москва беше открит неговият клон – Всесъюзният научноизследователски институт за системни изследвания (VNIISI). В началото на 80-те години в СССР се формират три групи от млади „обещаващи” икономисти: Москва – под ръководството на Е. Гайдар, Ленинград – начело с А. Чубайс и Новосибирск – под патронажа на Т. И. Заславская, академик на Академията на науките на СССР, водещ съветски социолог и икономист. Именно тези институции и групи се превърнаха в развъдник на кадри за унищожаването на остатъците от социализма в СССР и изграждането на основите на капитализма в постсъветското пространство. Западни специалисти започнаха често да посещават Съюза с конкретни лекции за неадекватността на съветската планова икономика и превъзходството на западната пазарна икономика. Техните тези се мултиплицират, тиражират и разпространяват из цялата страна по различни начини от добре стимулирани съветски икономисти, включително академици, които промиват мозъците на съветските студенти в лекциите, съветската партийна и икономическа номенклатура в семинари и курсове, в учебници и ръководства по икономика, а по-късно в изказванията на политици и лидери започват да се появяват абсурдни противоречиви понятия „пазарен социализъм” и „социалистически пазар”. Наложи се идеята за спешната необходимост от широкото въвеждане на пазарните механизми в икономиката на СССР, т.е. капитализма.
Друг начин за масова обработка съзнанието на съветските хора, предимно на интелигенцията, беше историята с дисидентите. Движението е създадено от КГБ със значителна помощ от ЦРУ за решаване на различни проблеми. Един от тях беше да покаже на членовете на ръководството на ЦК на КПСС, които все още запазиха комунистическите си убеждения, като Брежнев и Черненко, значението на работата на КГБ срещу враговете на социализма в съветското общество, за да разширят финансирането и правомощията на комитета. Но основната задача беше да се разпространи в съветското общество идеята за превъзходството на западния капиталистически начин на живот над съветския, с участието на значителен брой представители на съветската интелигенция в тази пропаганда. Факт е, че докато КГБ не започна своята широкомащабна „борба“ срещу дисидентите, огромното мнозинство от съветските хора дори не подозираха нищо за дисидентите или тяхното движение. И колкото по-нататък отиваше тази „борба“, толкова повече се разширяваше дисидентското движение, дисидентите ставаха звезди на съветските и чуждестранните медии и все по-широки маси от съветската интелигенция бяха въвлечени в движението. Агентите на КГБ създават уникални кръгове в елитните звена, където се чете и разпространява антисъветска литература, често заедно с престъпната търговия с дефицитни стоки, включително вносни, и порнография, и насърчават съветските автори да пишат оригинални творби с критично съдържание към социализма, които се изпращат по тайни канали и се публикуват на Запад срещу хонорари в замяна.
Антисъветската по своите убеждения интелигенция се възроди по дух по времето на Хрушчов, когато бяха реабилитирани власовците, бандеровците и другите врагове на социализма. Именно в този момент проличават дребнобуржоазните характеристики на интелигенцията като обществена прослойка. Докато диктатурата на работническата класа беше силна в СССР и съветското общество уверено вървеше по пътя за развитието на социализма към комунизма, мнозинството от интелектуалците работеха честно и плодотворно в полза на съветското общество, а много от тях, като К. Симонов и А. Твардовски, създадоха изключителни произведения на съветското социалистическо изкуство. Но с идването на власт на ревизионистите в СССР, веднага щом започна бързото отслабване на диктатурата на пролетариата, в душите и дейността на значителна част от интелигенцията се пробудиха скрити дребнобуржоазни интереси. Още повече, че точно това изискваха властите от тях. По това време творческата интелигенция е привлечена от създаването на фалшификации, клеветящи съветската система от сталинския период; критичните към съветската история произведения бяха приветствани и публикувани в големи тиражи. Именно тогава с усилията на Твардовски, който придаде литературен облик на тромавите бележки на автора, от съмнителен материал беше сглобен „големият писател“ А. Солженицин, който се оказа доста плодовит в лъжи и фалшификации за очерняне на съветската система. По-късно, по инициатива на Андропов, КГБ, съвместно с ЦРУ, провеждат операция за преместване на дисидента Солженицин на Запад, където за него са създадени удобни, благородни условия, той е снабден с помощници от ЦРУ, където е снабден с материали от архивите на ЦРУ и НКВД, за да може новоизпеченият „Велик руски писател“ да създава своите клеветнически произведения.
Както вече беше споменато, широки слоеве от елита на съветската интелигенция, управленски, научен, технически и, разбира се, творчески, бяха привлечени да участват в горещи антисъветски сборища. Участието на всяко лице, чрез техните агенти, веднага става известно на техните истински организатори от 5-то управление на КГБ, създадено специално през 1967 г. След това всеки участник в такава партия се оказва на куката на КГБ и става послушен инструмент в ръцете им. Неслучайно началникът на този 5-ти отдел Ф. Бобков получава сред своите шеговитото прозвище „босът на всички дисиденти, командирът на демократите“. Постепенно сред творческия елит стана добра форма да се критикува съветската система и да се възхваляват западните постижения и начин на живот. Освен това не е задължително свързано с враждебно отношение към съветското правителство. Просто беше по-лесно да станеш част от творческите кръгове, да напреднеш в кариерата си, да публикуваш творбите си и да увеличиш благосъстоянието си.
С установяването на контакти между западните разузнавателни служби, от една страна, с КГБ и международния отдел на ЦК на КПСС, от друга, връзките на Съюза със Запада в икономическата, научно-техническата и културната сфера се разшириха още повече и особено се засилиха след началото на „политиката на разведряване“ на Брежнев. Рязко се увеличи обменът на специалисти, артисти и туристи, напускащи СССР за западните страни и посещаващи Съюза от западни граждани, сред които естествено имаше разузнавачи от двете страни. Западните разузнавателни служби многократно увеличиха възможностите си за идеологическа обработка на представители на висшите кръгове на съветската интелигенция, включително творческата. Тези случаи съчетават материални и морални стимули, стигащи дори до откровен подкуп и шантаж. На учени и писатели се обещаваше издаване на трудовете им в чужбина с добри хонорари, суетата им беше поласкана с почетни титли и награди. За актьорите и музикантите – покани за снимки или концерти и т.н. Например, още през 90-те години водещите на руската служба на Би Би Си със смях си припомниха в ефир как „купиха“ Евгений Евтушенко за сътрудничество, като го нарекоха в програмата по-значим руски поет от Маяковски. Властите и службите за сигурност на страната се преструваха, че се борят с този процес. Всъщност действията на западните разузнавателни служби бяха по-скоро насърчавани, потискаха се само явни прояви на шпионаж; обработката на съветската интелигенция от външните сили вървеше в същата посока, както и от вътрешните. Освен това в продължение на много години идеологическата обработка на населението, особено на интелигенцията, се извършваше много фино, до пълното унищожаване на СССР, умело прикривана със социалистически фрази.
Днес знаем, че дълги години идеологическата работа в СССР беше в ръцете на враговете на социализма: идеологът на ревизионистите М. Суслов, убедените антисъветчици Г. Арбатов и А. Бовин, а при Горбачов идеологията се управляваше от обикновения предател, върл враг на социализма и нашата родина А. Яковлев. Въпреки това, разлагането на върха на съветската интелигенция в контекста на отслабването и след това ликвидирането на диктатурата на работническата класа беше улеснено не само от дейността на вражеските сили, както вътре в ЦК на КПСС и съветската държава, така и от външни – разузнавателните служби на САЩ и западните държави. При тези условия разпадът протича и под влиянието на нарастващите дребнобуржоазни интереси. Елитът просто сравнява възнагражденията си в условията на една все още умираща, но в много отношения социалистическа държава, с възнагражденията в капиталистическите страни и стига до извода, че да служиш и обслужваш буржоазията е много по-изгодно от работническата класа и работниците. В капиталистическите страни висшата интелигенция по отношение на дела на принадената стойност, която получава, е на нивото на буржоазията и инвестирайки големите си такси в бизнеса, тя става част от буржоазната класа. Неслучайно едно от основните обвинения срещу социализма от страна на интелигенцията беше обвинението за уравниловката. И когато през 70-те години се появи реалната възможност за връщане на капитализма в СССР, значителна част от интелигенцията започна все по-активно да насърчава буржоазното разложение както в собствените си редици, така и сред целия народ.
Така до 80-те години на миналия век значителна част от върховете на интелигенцията на СССР, нейният елит, се напълно обуржоазява, е напълно прозападен, антисъветски или в най-добрия случай много критичен към съветската система. Именно на тази интелигенция, нейната способност и възможност в значителна степен да формира общественото мнение, организаторите на контрареволюцията в СССР възложиха мисията за окончателното унищожаване на социализма в Съветския съюз, както и някои от нейните представители да се превърнат в нова буржоазна класа върху руините на СССР. Освен това решението за унищожаване на Съветската социалистическа държава беше взето от същия орган, който през 1917 г., след като взе властта в свои ръце, я основа с помощта на Съветите. Ликвидацията на съветската система се проведе под лозунга: „Цялата власт на Съветите“. Трябва само да помним, че Съветите от 1917 г. бяха органите на властта на работниците, войниците и селяните, а Съветите, които разрушиха съветската държава, бяха пълни предимно с антисъветска интелигенция, враждебна на социализма; това бяха Съветите на предателите.
От 28 юни до 1 юли 1988 г. се проведе 19-та конференция на КПСС със специално подбрани делегати, на която бяха довършени последните остатъци от диктатурата на пролетариата в СССР и, по думите на Горбачов, беше извършено „отделянето на КПСС от Съветите“, т.е записано беше в Конституцията малко по-късно, още по време на работата на Съвета на предателите. На тази самоубийствена за партията конференция беше взето решение за създаване на двукамарен представителен орган, състоящ се от Конгреса на народните депутати на СССР и избрания от него Върховен съвет на СССР (ВС СССР).
Социалистическата процедура за избиране на депутати в съветите от производствените колективи, която за съжаление беше предварително заменена с избори по територии и номиниране от всички обществени организации и национални движения. Така в така наречения конгрес на съветите почти напълно липсваха работници и колхозници, а основната част беше съставена от същата антисъветска интелигенция, чието формиране беше обсъдено по-горе. Преди конгреса на тази интелигенция беше поставена задачата да се извърши окончателният демонтаж на социализма и съветската власт на работниците в СССР, а както по-късно се оказа, и на самия Съюз. Този почти непрекъснато функциониращ конгрес, заедно с формализирането на отстраняването на съветските комунисти от власт, започна да разрушава цялата структура на съветската държава. За първи и последен президент на СССР конгресът избира генералния секретар на безсилната вече КПСС М. Горбачов.
Апотеозът на тази разрушителна дейност беше установяването на капиталистическата система в СССР чрез въвеждането на Закона в СССР „За собствеността в СССР“, одобрен с Постановление № 1306-1 на Върховния съвет на СССР от 6 март 1990 г. и подписан от Горбачов, която легализира частната собственост в СССР. В страната започва бързото формиране на нова буржоазна класа, значителна част от която се формира именно от тази антисъветска интелигенция, но в по-голямата си част от средите на съветските управляващи, натоварени с власт, които вече разполагат с лостовете за контрол върху това, което все още е държавна собственост. Тази изключително антисъветска интелигенция, която в бъдеще ще бъде наречена либерална, трябваше да работи усилено през последните десетилетия от съществуването на Съюза по отношение на формирането на негативен образ на социализма сред съветския народ. Особено активни в това антикомунистическо и антисъветско направление бяха дейци от литературата, журналистиката, киното, телевизията и естрадата. Формирането на този образ беше активно подпомогнато от политически и икономически власти, включително и тези, които бяха съюзници на престъпността. Беше предприета работа за създаване на различни икономически затруднения за съветското население. Отчасти тези трудности бяха последиците от пазарните реформи от 1965 г. и по-късно, които значително разрушиха централно планираното управление на икономиката. Но в основната си част и колкото по-нататък, толкова повече, всички те са създадени изкуствено. Те включват дисбаланси в планирането, големи разлики в нивото на предлагане на храни и потребителски стоки в различните региони и създаване на изкуствен недостиг на необходимите храни и стоки. Една от най-големите измами на 20-ти век, включваща закупуването на американско зърно от СССР, се откроява в това отношение, тъй като нямаше абсолютно никаква икономическа необходимост. В страната, особено в южните черноморски зърнени райони, всяка година бяха принудени да изхвърлят и мачкат хиляди тонове реколта на земята, защото всички елеватори бяха пълни с чуждо зърно. Може да се предположи, че отговорните другари в съветското правителство са получили значителни рушвети от Съединените щати за тези покупки, които са били основното натрупване на капитал. И най-важното, тази далавера умишлено нанесе мощен удар върху вътрешния и международния престиж както на СССР, така и на социализма като цяло. По същия начин през 80-те години на миналия век не е имало нужда да се въвежда разпределение на храната, тъй като през тези години СССР произвежда многократно повече от всички видове храни, отколкото постсъветското пространство през следващите 30 години. Но най-възмутителният случай беше описан от най-близкия помощник и съюзник на Елцин Михаил Полторанин в книгата „Власт в тротилов еквивалент“, когато те умишлено създадоха почти глад в района на Кемерово, оставяйки региона без основни хранителни продукти и стоки от първа необходимост. В страната официално, сякаш социализмът е в сила, съветската „комунистическа“ власт. Трябваше да се настроят хората срещу социализма, срещу съветската власт. Нещо повече, съветските медии, с усилията на горбачовския Гьобелс – А. Яковлев, са пълни с антисъветски изказвания и „разобличавания на „престъпленията“ на комунистите“. Заплахата от гладна смърт изгони миньорите от мините на повърхността, принуждавайки ги да започнат масови стачки и да блокират железопътните линии. Тези народни протести срещу социализма бяха щастливо приети от съветските и западните медии. Трябваше да се покаже на целия свят как съветските хора въстанаха срещу комунистите и социализма. Но по това време нито миньорите, нито целият съветски народ можеха да разберат, че комунистите отдавна са малцинство в ръководството на страната, а страната е във властта на новата буржоазия, която заедно със своите западни покровители и за да им угодят вече са готови да унищожат и разделят Съветския съюз помежду си, заедно с цялото народно имущество и със самия съветски народ.
Не може да се каже, че цялата съветска интелигенция зае антисъветска позиция, особено сред работническата, дребната и средната буржоазна класа, чийто живот и положение не се различаваха много от положението на работниците. Сред комунистическата интелигенция имаше опити да се противопостави на този обрат на страната към капитализма. Пример за такава борба е дейността на истинския съветски патриот, забележителен писател, върхът на който е неговият роман-предупреждение към съветския народ за последиците от движението на страната по пътя за отслабването на социализма, „Какво искате“ от Всеволод Кочетов. От време на време в различни вестници и списания се появяват тревожни статии за разрастването на антисъветските явления в обществото; по-специално в „Комсомолская правда“ острите статии на журналистката Елена Лосото за буржоазното израждане на съветския елит предизвикаха широк резонанс. Учените марксисти пишат научни статии, критикуващи и разобличаващи пазарния курс на ръководството на КПСС. Например през 1986 г. е публикувана книгата на M.В. Попов „Системното разрешаване на противоречията в развитието на социализма като първа фаза на комунизма“, в който авторът от напълно научна, основана на доказателства позиция разбива на пух и прах всички теоретични конструкции на пазарните икономисти, които се опитват да оправдаят упоритото движение на икономиката на СССР по пътя на пазарните реформи. Книгата доказва, че този път на разширяване на стоково-паричните отношения няма нищо общо със социализма и води страната към реставрация на капитализма. Много смелост е била необходима на младия тогава учен да се обяви срещу господстващото пазарно направление в официалната академична наука и срещу политиката на ЦК на КПСС, провеждана от М.С. Горбачов и неговите предшественици. Фактът, че книгата все пак беше издадена в значителен тираж, показва, че все още имаше здрави сили в съветската наука и в партията.
Когато под натиска на дребнобуржоазните и буржоазни елементи и техните представители в КПСС комунистическата стратегия беше окончателно отхвърлена от партийното ръководство и заменена с курса на „перестройка” като преход към друга обществена система – капитализъм, комунистическите сили в партията и хората осъзнаха вредността на „новия” икономически и политически курс. Редакторите на партийните вестници бяха залети с тревожни писма от честни комунисти, които изтъкваха заплахата за социализма и съветската държава от действията на „хората на перестройката“. Писмото на една смела жена, учителката Нина Андреева, до вестник „Съветска Русия“, където тя изрази протеста си срещу действията на ръководството на КПСС за очерняне на социализма и съветската история, стана широко известно. Писмото не изглеждаше много силно от гледна точка на познаването на марксизма и освен това редакторите принудиха автора да направи значителни корекции, без които отказаха да го публикуват. След като писмото беше обсъдено в Политбюро, „квалифицираните“ драскачи на Яковлев го нападнаха с варварски подигравки и обиди, стигайки до привличане на хумористи, представяйки писмото като „манифест на реакционните антиперестроечни сили“. Въпреки „поражението“ на позицията на Нина Андреева от ръководството на ревизионисткия Централен комитет на КПСС на страниците на съветската преса, именно това писмо на Нина Андреева и нейните последващи действия станаха тласък за откритите действия на комунистическите сили в КПСС и в съветското общество срещу реакционния курс на ЦК, ръководен от Горбачов. На 18 май 1989 г. противниците на курса на Горбачов за „перестройка“ и „гласност“ проведоха учредителната конференция на Всесъюзното дружество „Единство – за ленинизма и комунистическите идеали“, чиято идеология се основава на идеите, формулирани от Н. Андреева в известното ѝ писмо. Самата Андреева не само участва в конференцията, но и беше избрана за председател на Политическия изпълнителен комитет.
След 19-та конференция на КПСС, на която КПСС престана да бъде управляваща партия, в нейното ръководство и активен състав започна открито разделение на сили с различни политически възгледи, фактическо разделение на фракции, наречени „платформи“. Привържениците на капиталистическите трансформации в СССР, превръщайки Съюза в буржоазна демокрация, и КПСС в буржоазна социалдемократическа партия, създадоха две платформи: „Демократичната платформа в КПСС“ и „Демократичното движение в КПСС. Комунистите, които бяха опоненти на Горбачов, създадоха няколко платформи, които се изразиха в течението на „Болшевишката платформа на КПСС“, „Обединеният фронт на работниците“, „Движението за комунистическа инициатива“ и „Марксистка платформа в КПСС. Идеологията на болшевишката платформа в КПСС се основава върху идеите, формулирани от Н. Андреева в известното ѝ писмо. Нина Андреева всъщност го оглави. На 15-16 юли 1989 г. в Ленинград се провежда Конгресът на съветите на социалистическите работнически движения, на Конгреса бяха група от прогресивни, предимно работници ленинисти и комунистическа интелигенция, участващи в работата на политическите клубове „за ленинизма и комунистическите насоки в Перестройката“ с подкрепата на „Обществото на научния комунизъм“ и на руския културно и образователен съюз. На конгреса беше приета декларация за създаването на Обединения фронт на трудещите се на СССР (ОФТ СССР), който беше окончателно сформиран на следващия конгрес в Свердловск на 8-9 септември 1989 г. под формата на Обединен фронт на трудещите се на РСФСР (ОФТ СССР), чиито лидери бяха В. Степанов, А. Самсонов, М. Попов, А. Золотов, А. Казеннов, И. Маляров и др. Фронтът е създаден в противовес и за борба с никнещите като гъби в различни региони на Съюза на автономните републики през 1989 г. като чисто антисъветски масови организации на буржоазните сили, които „подпомагат перестройката“, изискващи ускоряване на демонтажа на остатъците от социализма в страната и въвеждането на буржоазната демокрация. Бързо тези „народни“ фронтове се превърнаха в центрове на национален и регионален сепаратизъм, разкъсвайки Съветския съюз с националистически въстания, които се оказаха най-сериозната сила в борбата срещу демонтажа на социализма и унищожаването на СССР. В бъдеще ОФТ СССР, заедно с другото Движение за комунистическа инициатива, солидарно с него в действията си, стана основа за създаването на най-марксистките организации и движения в Руската федерация. Същите тези движения инициираха създаването през 1990 г. на Комунистическата партия на РСФСР, което според мен беше сериозна стъпка, тъй като нейните лидери публично обявиха перестройката за контрареволюция на конгрес в Кремъл. Горбачов се опита по всякакъв начин да постигне разпадането на СССР, като въведе значителен брой свои хора в ръководството на Комунистическата партия на РСФСР, унищожавайки възможните положителни аспекти на нейното формиране.
Последният XXVIII конгрес на КПСС, проведен в Москва от 2 до 13 юли 1990 г., потвърди окончателното разпадане и разцепление на КПСС. В края на конгреса Елцин, един от кандидатите за ръководни органи на КПСС, демонстративно обявява излизането си от партията. Година по-късно агонията на умиращата КПСС приключи след организираната от КГБ провокация с Държавния комитет за извънредни ситуации, оставката на неговия генерален секретар Горбачов от партията и забраната на КПСС в РСФСР и повечето съюзни републики.
През юни 1991 г., по време на изборите за президент на РСФСР, комунистическите платформи подкрепиха номинацията на генерал А.М. като кандидат за президент. Макашов с кандидат за вицепрезидент А.А. Сергеев, един от лидерите на Движението за комунистическа инициатива. В тези всъщност буржоазни избори кандидатите-комунисти съвсем закономерно губят, заемайки предпоследното, пето място, получавайки едва 3,74% от гласовете. Силите явно бяха неравностойни. Освен това преди изборите не повече от 2% от избирателите знаеха за самото съществуване на Макашов и Сергеев в РСФСР. Двойката Елцин-Руцкой спечели убедително изборите. Мнозинството от избирателите гласуваха за Елцин, защото буржоазните сили се опитваха по всякакъв начин да го позиционират като основен противник на мразения от всички Горбачов. По същия начин неотдавна украинците единодушно гласуваха за Зеленски, който уж беше против Порошенко и неговия курс. Точно както Зеленски и Порошенко бяха протежета на американския империализъм, така и Елцин и Горбачов бяха протежета на едни и същи антисъветски, контрареволюционни сили, всеки за изпълнение на задачата за унищожаване на СССР на своя собствен етап.
Комунистическите сили в съветската интелигенция се оказаха в явно малцинство, а на страната на техните противници беше цялата мощ на огромната държава с нейната мощна пропагандна машина, както и икономическата, политическа и пропагандна помощ на Запада, преди всичко на САЩ. Повече или по-малко решителните действия на комунистическите сили в съветската интелигенция закъсняха. Ревизионистите и предателите от върховете на КПСС и държавата успяха да прикрият действията си толкова добре, че комунистическите сили почти до последния момент запазиха илюзиите си относно окончателните планове на реформаторите за пълното разрушаване на социализма и разрушаването на СССР; те не искаха да повярват. За едни това беше следствие от слабо познаване и разбиране на марксизма, а за други беше игнориране на научните принципи на класиците на марксизма за абсолютната необходимост от запазване и постоянно укрепване на диктатурата на работническата класа до самото постигане на пълен комунизъм, до самото унищожаване на класите, докато държавата отпадне като ненужна.
Но В.И. Ленин многократно предупреждава в своите различни произведения и речи: „Или диктатурата (т.е. желязното управление) на земевладелците и капиталистите, или диктатурата на работническата класа. Средното е напразна мечта на младите дворяни, интелектуалци и господа, които са учили зле от лоши книги. Никъде в света няма и не може да има средно положение. Или диктатурата на буржоазията (прикрита с помпозни есерски и меншевишки фрази за демокрация, Учредително събрание, свободи и пр.), или диктатурата на пролетариата „Който не е научил това от историята на целия 19 век, е безнадежден идиот“. (В И Ленин, 5 -то издание, том 39, стр. 151–159) Тоест, щом диктатурата на работническата класа е ликвидирана, се връща диктатурата на буржоазията. В ръководството на КПСС, имаше сериозна борба за власт между комунистическите и антикомунистическите сили, отделни учени марксисти водеха теоретична борба в научната общност срещу доминиращите в нея академични кръгове, чиято цялостна дейност се състоеше в научно оправдаване на ревизионизма на ръководството на КПСС, ограничаването на социализма в СССР и въвеждането на пазарни, капиталистически механизми и отношения. Напредналата част от комунистическата интелигенция се обърна за помощ към СВОЯТА основна комунистическа класа, чиято революционна борба е същността на научния комунизъм, към съветската работническа класа, към широките работнически маси.
Но когато след 22-ия конгрес на КПСС и изнасянето на тялото на Сталин от мавзолея започнаха спонтанните масови протести на работниците в цялата страна, почти никой от комунистическата интелигенция не застана на страната на работниците, не посмя да обясни същността на предателството на работническата класа и каузата на социализма от хрушчовата клика, завзела властта в КПСС и в държавата, или да я организира за борба срещу антикомунистическите сили в партията и държавата.
Това, което послужи като основа за най-големите победи на социализма в „сталинската“ епоха, в много по-големи по-трудни условия през 20-40-те? Й.В. Сталин и комунистическото ядро на Комунистическата партия в борбата си срещу враговете на социализма разчитаха на съветската работническа класа, на широките трудови маси. Пост сталинската комунистическа интелигенция в мнозинството си не посмя да увлече народа. Напротив, тя послушно последва ревизионисткото ръководство в изолирането на работническата класа от всяка политическа борба. Разногласията и вътрешните борби в партийния апарат и ръководството на народното стопанство на Съюза бяха скрити от работниците. На работниците внимателно беше казано, че „социализмът окончателно и завинаги победи в СССР“ и че скоро всички ще изградят пълен комунизъм; работниците нямаше с кого друг да се борят освен да изпълнят плана. Когато до уречената дата на комунизма започна че се отдалечаваме още повече от преди, послушните „учени” измислиха идиотската концепция за „развития социализъм”. Лъжата беше очевидна за всеки мислещ човек, което подкопаваше доверието в партията и в самата комунистическа идея.
В резултат на това в края на 80-те години антикомунистическите сили успяха да постигнат победа и капитализмът триумфира в СССР с пряката подкрепа на САЩ. В края на 80-те години Съветският съюз се оказа в ситуация, в която работническата класа, а по-късно и отслабената комунистическа партия, бяха отстранени от власт, а новата буржоазна класа все още не беше придобила голяма собственост, в резултат на което централната власт беше изключително слаба, сякаш увиснала във въздуха, което предизвика естествения растеж на националистическия и регионален сепаратизъм, чиито активисти бяха жадни за възможно най-скорошно разделение на съветската държава и Съюза за богатство, особено след като самите контрареволюционни реформатори планираха да „откъснат“ част от републиките от РСФСР. В резултат на това разделението не протече точно така, както го планираха инициаторите за разрушаването на социализма, но фрагментите от Великата държава, относително мирно, без особена съпротива от страна на заблудените и разделени на части хора, се хвърлиха стремглаво в изграждането на капитализма.
Трябва да се разбере обаче, че в света няма капитализъм, отделен за всяка страна. Капитализмът, капиталистическата система, тя е една, тя е еднаква за цялото земно кълбо, само мястото в тази система на капиталистическите страни и съответно капиталистите заемат различни места. В тази капиталистическа система след 1945 г. има почти неразделно господство на американския финансов капитал, заедно с няколко от най-близките му западни сателити. Всички останали капиталистически страни заемат подчинено положение и в зависимост от обстоятелствата биват ограбвани от господстващия западен капитал. И когато възникне нужда, както през последните години, американският капитал ограбва дори своите западни съюзници, за да елиминира възможността за конкуренция и да реши икономическите си затруднения. Естествено, новопоявилата се буржоазна класа на Руската федерация, както и във всички постсъветски държави, веднага щом навлезе в зоната на действие на „пазарната икономика“, ѝ беше ясно посочено от американския господар на тази световна „пазарна“ зона, че мястото им е „до клозета“, тоест абсолютно зависими и подчинени на американския империализъм. Следователно тази нова класа на постсъветската буржоазия можеше да съществува само като компрадорска, чиято роля беше ограничена до подпомагане на западния капитал по всякакъв възможен начин да открадне руските ресурси и да експлоатира руското население. И тъй като целта на интелигенцията, особено на елита, е да служи на управляващата класа, по-голямата част от руския „елит“ е служил и продължава да служи на компрадорската буржоазия и нейните задгранични господари, американския капитал, повече от 30 години, вярно и понякога искрено. Естественият дребнобуржоазен характер на интелигенцията, дори и далечната от управляващите кръгове, я принуждава да се взира в мнимия „елит“, да мечтае и да се стреми да излезе и да влезе в неговия кръг и умножава редиците на прозападната интелигенция в нейните низши, понякога дори бедни, чинове. Нещо повече, руските власти, под ръководството на западни съветници, се опитаха да ускорят буржоазното израждане на съветското общество, неговата интелигенция и особено работническата класа. Реформаторите от правителството на Гайдар-Елцин, които бяха предварително обучени, специално се заеха да унищожат съветската индустрия, особено онези големи съветски предприятия, в които бяха формирани големи трудови колективи, като същевременно създадоха данъчна свобода за малкия бизнес, совалките и дребните търговци. Милиони съветски научни и технически специалисти и квалифицирани работници бяха принудени, за да оцелеят, да преминат през дребнобуржоазна деградация, подобно на това, което се случи в условията на индустриален колапс по време на Гражданската война. Така насилствено се създава социалната дребнобуржоазна основа на руския капитализъм.
Най-големият страх на всяка буржоазия след октомври 1917 г., включително и постсъветската, е страхът от социалистическата революция. И главният враг е работническото, комунистическото движение. Следователно първата задача на новите буржоазни власти беше активна кампания за декомунизация, борба срещу социализма и комунизма, включително идеологическото наследство на Съветския съюз. Тя се изразяваше в унищожаване на паметници от съветската епоха, смяна на имена на улици и градове и дори забрана на съветските символи и на комунистически организации в някои постсъветски държави, където най-реакционните, понякога полуфашистки режими дойдоха на власт с помощта на западния капитал. Но дори в повече или по-малко демократичните републики държавната идеология придоби естествена антикомунистическа и антисъветска форма.
Постсъветското пространство беше залято от вълна на антисъветизъм и антикомунизъм; съветският период от живота на нашата страна беше подложен на цялостно очерняне, заедно с най-забележителните комунистически фигури, особено онези периоди от историята, когато страната целенасочено вървеше по пътя на социализма. Дадена е зелена светлина на фалшификациите и клеветническите кампании, изопачаващи смисъла и целия ход на социалистическите реформи в страната; черното се наричаше бяло, а бялото – черно. Цялата тази отвратителна, мръсна работа падна върху плещите на антисъветската част от бившата съветска интелигенция. С разрушаването на СССР обаче самата постсъветска интелигенция, особено нейният елит, беше подложена на още по-голяма обработка и влияние от американските и западните разузнавателни служби.
Нещо повече, още по времето на Горбачов в нашето отечество прониква със своята фондация, тясно свързана със западните разузнавателни служби, международният измамник и паразит, милиардерът Джордж Сорос, маскиран като меценат и филантроп, диригент на икономическата и културна експанзия на американския империализъм, натрупал огромно състояние от мащабни финансови далавери, разорили много държави. Фондация Сорос, заедно с много други фондации, неправителствени организации, международни програми и организации, е организиращият център за осъществяване на плана за глобализацията на целия свят, преминал националните граници, създаването на глобално универсално „отворено общество“ под контрола и абсолютното господство на американския империализъм. Проектът за глобализация е проект за достигане на крайната точка на империализма, максимална концентрация на собственост и власт. Цялата сложна мрежа от различни инструменти за американско влияние, координирана от Фондацията на Сорос, е огромен октопод, чиито пипала-разклонения обхващат целия свят с цел подчиняване на всички страни по света на американския империализъм чрез подчинение, на първо място, на така наречените „елити“, върховете на интелигенцията, представляващи кадровия резерв за формиране на политическата прослойка на всички значими държави, помагащи им да получат власт, включително чрез цветни революции, формиране чрез тях на обществено съзнание в духа на превъзходството на американската нация, правото на нейното господство и най-важното, идеята, че глобалният свят под контрола на Съединените щати, установяването на правила и нов ред от тях, подчиняването на целия свят на тези правила – е най-голямата полза за целия свят и всички народи, гарантираща всеобщ мир и просперитет. Освен това всичко това се прави под прикритието на благотворителност, безкористна помощ, а самият Сорос се прочу като най-големия меценат и филантроп, харчейки милиони долари за благотворителни фондации. Те се опитват да премълчат факта, че той печели милиарди в замяна.
Така всички тези фондове, съветници, неправителствени организации и други организации от края на 80-те до началото на 90-те години буквално окупираха цялото постсъветско пространство, „помагайки на новите демокрации“, във формирането на капиталистическите институции, на буржоазната класа, в провеждането на приватизация, създаването на политически партии и трансформирането на буквално всички сфери на живота, без да забравяме за интересите на американския и западния бизнес, преди всичко на компаниите, свързани със самия Сорос, осигурявайки икономически грабеж на държавите, подложени на тази благотворителност. С одобрението на зависимите от Запада власти се отделя специално внимание на възпитанието на интелигенцията в областта на науката, образованието и културата в западен дух. Субсидии, награди и други неща се използват за подкупване на административни и важни фигури в тези области, по-специално в образователната система, предимно в престижните университети, чиито възпитаници обикновено попълват редиците за отговорни длъжности в държавата и организациите, като например Висшето училище по икономика и MГИMO. Дори обещаващите студенти са взети под опеката и се наблюдават до завършване, изплащат им стипендии, канят ги на стажове и работа в западни банки, фирми и организации, помагат им да напреднат в бъдеще в руски структури, включително в държавни органи. Освен това в рамките на плана за безвъзмездна помощ под ръководството на фондацията на Сорос бяха написани нови учебници за руско образование, включително по история, от които няколко поколения наши деца вече са преминали през антисъветско и антируско възпитание. В съвременната епоха на неоколониализма фрагментите от СССР, включително Руската федерация, се превърнаха в почти нови колонии на САЩ, които действат като основна метрополия и колонизатор.
Оказва се, че няколко поколения от нашата интелигенция са възпитани и дори обучени от американските колонизатори. А преди много години първият министър-председател на Индия, който се освободи от оковите на колониализма, Джавахарлал Неру правилно отбеляза: „Няма по-големи врагове на собствения ти народ от интелигенцията, възпитана от колонизаторите.“ Целият държавен апарат, образователната система чрез учебниците и учебните програми на „Сорос“, всички държавни и частни медии, значителна част от творческата интелигенция се заеха с трудната работа по очернянето на всичко съветско, игнорирането или изопачаването на съветските постижения. Дворците на културата, клубовете и библиотеките бяха затворени в цялата страна, все по-малко пари се отделяха за култура, но бившите съветски режисьори получиха пълно финансиране за създаването на антисъветски филми, за екранизацията на антисъветски произведения, за клеветническо изопачаване на съветската история. За щастие от това не излезе добър „филм“ и почти целият този антисъветски филмов боклук не намери своята публика.
Те се опитваха и все още се опитват да обяснят разрушаването на производството с ликвидацията на някои индустрии с факта, че в Съветския съюз не е произведено нищо добро. Населението на нашата страна беше упорито убеждавано, че няма причина да се гордее с големия размер на държавата, развитата индустрия, завоюването на космоса, най-добрия балет в света, титлата на най-четящата страна в света и че с разрушаването на СССР получихме възможност да си купим „дантелени бикини, хамбургери, голям брой видове колбаси и презервативи и много други малки интересни „благини“. Колко напомня това за съблазънта на дивия аборигенин с евтини мъниста и ярки парцали от западните колонизатори. Те твърдяха: „Вижте колко добре живеят хората в малката Швейцария и сравнително малките скандинавски държави.“ Внушаваха идеята, че ако „откачим“ проблемните републики или региони или се отделим от Велика, винаги проблемна Русия, тогава „ще живеем като в Швейцария“.
Но фактът е, че в историята на Русия именно съветският период стана периодът на най -голямото величие, когато страната ни се превърна във втората сила в света, а в някои области, с най – напредналата социална система, която е прогресивна. И неспособни за нещо добро, освен може би под напътствията на Западните чужденци, че всички най – добри страни в света са концентрирани на Запад и най -добрите хора живеят там на Запад. Компрадорите са любители на темата за „безполезна“ руска автомобилна индустрия и футболисти, „глупаци и пътища“ и са износени с дупки по тях. В съвременните филми руснаците са пияници, безделници, корумпирани служители и бандити, а американците, японците и британците са силни, благородни рицари, борци за свобода, образци на култура и възпитание. В същото време руската интелигенция работи активно за реализиране на програмата на глобалистите в Руската федерация за намаляване на нивото на масовото образование и култура. Световните олигарси са решили, че доброто, всестранно образование и високата култура са не само ненужни за обикновените хора, но и вредни и опасни, тъй като такива хора са по-малко управляеми и по-малко податливи на манипулация на съзнанието, и най-важното, доброто образование и високата култура оскъпяват труда. Именно за тази цел беше създадена Болонската система, която западните страни започнаха да прилагат в своите страни и да налагат, дори чрез финансов и политически натиск, върху зависими страни, включително Руската федерация. Руските образователни власти направиха много, за да разрушат нашата образователна система. Кредото на нашите агенции беше ясно изразено от един от министрите на образованието Фурсенко: „Нямаме нужда от гении, имаме нужда от грамотни потребители“.
Фактът, че нашето училище не е напълно деградирало, се дължи на съпротивата на учителите, сред които все още са силни традициите на руската и съветската педагогика, както и на родителите, които не искат да гледат на децата си като на полуграмотни тъпаци. В културата картината е още по-лоша. Буржоазното правителство се опита да замени многонационалното богатство на нашата съветска култура с най-добрите, класически постижения на световната култура, с които съветското правителство се опита да запознае съветския народ, със сурогатна култура, развита в САЩ и на Запад, така наречената масова култура, която събужда примитивни, долни, животински чувства и инстинкти в човека. Освен това в основата на тази „масова култура” лежи англо-американската култура, която е модерната култура на американската нация. Налагайки агресивно културата си чрез мощната медийна и развлекателна индустрия, контролирана от американския капитал, чрез интернет и системата от международни състезания, Съединените щати извършват културна експанзия, която е значително допълнение към икономическата и политическа експанзия. Ако националната култура на гражданите на друга страна бъде заменена от американската, западна, тогава по дух в реален смисъл те престават да бъдат пълноправни граждани на родната си държава; за тях Съединените щати стават „тяхна“ страна.
Трябва да отбележим, че почти всички телевизионни канали са пълни с вулгарни сериали за богати хора, които също плачат, истории за бандити и полицаи, които сами са бандити, множество телевизионни предавания, в които се вкусват пороците и язвите на социално болни и паднали хора, излъчва се мръсното пране на известни личности, а развлекателните програми стават все по-вулгарни и безвкусни. Театралното изкуство е завладяно от подли шарлатани, които внезапно се наричат режисьори-новатори, чиято единствена иновация се състои в превръщането на класически пиеси в порнографски. Модата на изроди и грозотии се прокарва и налага по всякакъв начин. Възмущението на достойни културни дейци като Никита Михалков или Мария Шукшина, като глас в пустиня, рядко намира отзвук от властимащите. В този труд за нравственото разложение на руския народ, на първо място, морално се разлага самата творческа интелигенция. Страшно е да видиш в какви морални чудовища и зверове са се превърнали много някога талантливи творци, потънали в постоянен разврат, пиянство, наркотици и безотговорност. Защо се случи това? Да, тъй като това е основната поръчка на управляващата класа, този вид антиизкуство и този начин на живот е най-високо платеният днес и дава възможност да станете част от „елита“. В крайна сметка само много влиятелни и богати хора могат да популяризират тъмни морални чудовища в интернет като модел за нашата младеж.
И така, ние виждаме, че значителна част от нашата интелигенция в течение на няколко десетилетия става все по-прозападна, пропагандира презрение към всичко съветско и руско и все повече действа в интерес на западния капитал в ущърб на своя народ и Отечество. Все повече и повече от тях, изцяло или частично, емигрират на Запад, а тези, които остават (защото могат да печелят пари само в Русия), се чувстват „граждани на света“, тоест граждани на Запада, защото за тях „целият свят“ е именно западният свят. Нещата стигнаха дотам, че делегатите на конгреса на една от най-интелигентните партии в Русия – „Яблоко“, не изпълняват руския химн на своя форум, а пеят химна на ЕС, на Европейската общност, с голям ентусиазъм и със светнали лица. Тоест значителна част от руския елит в Русия се чувстват като вътрешни емигранти; тяхното духовно Отечество вече не е тук, а там, на Запад. Освен това много от тях са придобили двойно гражданство. Но най-важното е, че за това те не само не бяха смятани за предатели, врагове на Русия, но напротив, те получиха огромни хонорари, бяха щедро обсипани с почетни титли и награди.
Защо днес онази част от интелигенцията, която няколко десетилетия беше и остана на прозападни позиции, която безнаказано и дори с одобрението на властите се занимаваше с развращаването на нашия народ, изведнъж беше обявена за предателка, а значителна част от нея дори избяга от страната и беше обявена за „чужди агенти“? Цялата работа е, че нашата управляваща класа и самото руско правителство в продължение на много години възприемат точно същата прозападна политика като този предателски елит, като управляващата класа и правителството на Украйна, Балтийските страни и повечето постсъветски държави. Но поради редица причини настъпи рязък обрат в позицията на най-силната, най-влиятелната част от управляващата класа и самото руско правителство, от пълно подчинение на американския империализъм към все по-остра борба срещу американската експанзия и господство, за Руската федерация да получи суверенитет. И този обрат получи огромна подкрепа от целия руски народ, целия незападен свят, който имаше надежда да отхвърли неоколониалните окови, подкрепата на цялото прогресивно човечество. Този завой беше принуден. По едно време онези влиятелни сили в съветския „елит“, които подготвиха и осъществиха реставрацията на капитализма в СССР, които поставиха Горбачов и Елцин начело на страната, сериозно очакваха, че след като „откачиха“ съюзните републики по нареждане на американските власти, след като се отказаха от руските ресурси за грабеж, Руската федерация ще заеме достойно място сред западните сателити на САЩ, със същите привилегии на световните пазари, каквито имаха те. Очевидно те са получили подобни уверения, естествено не документирани. Американският империализъм обаче, чувствайки се пълен победител след разрушаването на Съюза, нямаше никакво намерение да приеме Русия в западния клуб на привилегированите световни паразити, а ѝ отреди място като същия обект на експанзия и грабеж като повечето държави по света. Освен това, основателно вярвайки, че Руската федерация не е просто държава, а е основата на огромна руска цивилизация, която рано или късно може да се надигне и отново да се превърне в пречка за западното господство, Съединените щати продължиха усилията си за по-нататъшно унищожаване на руската държава и руската цивилизация. Когато еуфорията от придобиването на „приватизирания“ съветски ресурс върху собствеността тя премина, новата руска столица осъзна, че получаването само на дял от плячкосването на националното богатство от западните партньори не е това, за което мечтаят. Нещо повече, Щатите показаха, че могат лесно да отнемат това богатство от отделни постсъветски капиталисти по хиляди и един начини. Събитията в Чечня, варварското разчленяване на Югославия, разширяването на агресивния блок НАТО към нашите граници показаха ясно, че решението на Запада за незавидната съдба на Русия наближава. В същото време съпротивата на руския народ срещу разрушителната политика на управляващата класа нараства. Събитията от 1993 г., но особено изборите от 1996 г., когато победата на Елцин на изборите беше нестабилна и много противоречива, действията на „Движението в подкрепа на армията“ на генерал Л. Я. Рохлин, постави под голям въпрос запазването на властта от управляващата класа. Борбата на комунистическите сили, макар и разнопосочна и не винаги последователна, с много случаи на ревизионизъм и опортюнизъм, но все пак представляваща значителна сила, изразяваща симпатии към социализма сред мнозинството от нашия народ, оказа сериозен натиск върху правителството.
За щастие не цялата ни интелигенция се оказа предателска. Годините, преживени в социалистическо общество, в установената комунистическа система, нямаше как да не оставят дълбок социалистически отпечатък в съзнанието на бившия съветски народ, включително и на по-голямата част от интелигенцията. Особено когато след няколко години, опитали всички прелести на буржоазната демокрация, хората разбраха колко жестоко са били измамени, желанието за връщане към съветската епоха е обхванало голяма част от населението. Този навик на съветския начин на живот, желанието за справедливост, увереността, че държавата трябва да се грижи за своите граждани, враговете на социализма – предателите на хората, презрително наричаха совокизъм, а бившите съветски хора – совки. Нещо повече, комунистическите сили в страната, макар и с големи загуби, оцеляха и продължиха борбата.
След шока, причинен от събитията от август 1991 г. и забраната на КПСС, нейните бивши активни членове станаха основата на целия спектър от политически сили в Руската федерация, както леви, така и десни. Но въпреки това, въпреки че през 1961 г. КПСС престава да бъде авангард на работническата класа и комунистите, според своята програма и политически цели, тя остава ядрото на съветската държава и масата от обикновените членове на партията се смятат за комунисти и се придържат към комунистическите възгледи, въпреки че по-често, имайки неясна представа за тяхната теоретична основа, те остават симпатизиращи на социализма и идеята за комунизма.
Както винаги се случва в буржоазните демокрации, една след друга в Руската федерация започнаха да се създават леви партии и организации, включително наричащи себе си комунистически, което до голяма степен отразява разделението, започнало в рамките на късната КПСС. Спектърът беше доста пъстър, но трябваше да се обърне повече внимание на комунистическото движение, което също се развиваше противоречиво, с рецидиви на ревизионизъм, опортюнизъм и просто амбиции на неговите лидери. В много отношения атмосферата напомняше времената отпреди сто години: края на 19-ти – началото на 20-ти век. И задачите пред комунистическото движение все още не бяха окончателно решени, както и тогава – създаването и формирането на истинска, революционна, марксистка партия, партия от ленински тип, способна да поеме ролята на лидер на работническата класа в борбата за социализъм.
Първата комунистическа организация, партията, е създадена от активисти на две комунистически движения в КПСС, създадени по това време по инициатива на напредналите работници от „Единния фронт на работниците“ и „Движението на комунистическата инициатива“. През ноември 1991 г. те основават Руската комунистическа работническа партия (РКРП), която като цяло се придържа към марксистките позиции. Тя се позиционира като наследник на Комунистическата партия на РСФСР и е най-голямата комунистическа организация в Руската федерация, консолидираща комунистическите сили в страната. Но на 13-14 февруари 1993 г. със съгласието на Елцин и Конституционния съд в Московска област се провежда извънреден обединителен и възстановителен конгрес на Комунистическата партия на РСФСР, с чието решение създадената през 1990 г. партия сякаш възстановява работата си. Всъщност е създадена нова партия, наречена Комунистическа партия на Руската федерация (КПРФ), която е провъзгласена за приемник на КПСС и КПРФ. Партията се ръководи от бивши функционери на КПСС от наборната служба на Горбачов Г. Зюганов и В. Купцов. Ръководството на Комунистическата партия на Руската федерация включва и най-близките съучастници на Горбачов в унищожаването на СССР Е. Лигачов и А. Лукянов (малко по-късно). Буржоазното правителство решава да създаде тази партия, за да избегне спонтанното разрастване на комунистическите движения, като предпочита да ги държи под контрол чрез редица свои хора в ръководството. От своя предшественик, КПСС, КПРФ наследи ревизионистка, по същество антиленинска програма, която отрича авангардната роля на работническата класа в комунистическото движение, отрича необходимостта от диктатура на работническата класа при социализма и поставя за цел да установи в Русия меншевишко „народно управление“, което беше разбито на пух и прах от В.И. Ленин, научно доказано, че всяка „народна власт“ всъщност винаги означава власт на буржоазията. Въпреки това за руските комунистически сили, бивши членове на КПСС, именно дейността на КПРФ дълги години беше свързана с надежди за връщане на Русия по пътя на социализма. Значителна част от привържениците на социализма от различни комунистически организации, включително РКРП, се преместиха в КПРФ, което значително увеличи политическата ѝ тежест и влияние. Надеждите обаче постепенно бяха заменени от разочарование. КПРФ все повече се дистанцира от работническата класа и комунистическите цели. Днес Комунистическата партия на Руската федерация е типична дребнобуржоазна партия, изразяваща и защитаваща интересите на дребната буржоазия и дребния бизнес. Съществуването на Комунистическата партия на Руската федерация има както отрицателно, така и положително значение. Негативното е, че името му подвежда трудещите се маси, създавайки изкривена представа за комунизма и комунистическата идея. Тази партия обаче представлява дребната буржоазия, най-близкият съюзник на пролетариата в борбата срещу капитализма. Не малко значение има партийната пропаганда на съветските постижения и съветския начин на живот, критиката на най-антинародните прояви и действия на буржоазното правителство, оказването на полезен натиск върху правителството за запазване на условията за борба на работническата класа и работниците за техните икономически интереси. Но стана ясно, че това не е партията, която е в състояние да доведе до победата на социализма.
През февруари 1993 г. членовете на РКРП също участваха в първия ден от работата на Извънредния възстановителен конгрес на Комунистическата партия на РФ (КПРФ), но напуснаха конгреса, след като научиха за напълно меншевишкия характер на създаваната КПРФ. Но в дейността на самата РКРП започват да се проявяват някои интелигентски тенденции за постепенно намаляване на влиянието на работническите дейци върху дейността на партията. В отговор на това група работници в рамките на РКРП, подкрепена от марксистки учени, основава партия, която отговаря на изискванията на авангарда на работническата класа, наречена Работническа партия на Русия. Въпреки някои оплаквания и търкания с ръководството на РКРП след разделянето на РПР, двете свързани партии поддържат много връзки и действат в солидарност по основните въпроси на борбата на работническата класа. РПР е най-близка до това да се превърне в истинска революционна партия от ленински тип, способна да стане авангард на работническата класа в борбата за победата на социализма у нас.
Какви фактори в дейността на РПР ни позволяват да направим такъв извод?
1. Последователна марксистко-ленинска позиция в дейността на партията. Вярно е, че имаше рецидиви на опортюнизъм в позицията на някои партийни членове и дори членове на ръководството, които се опитваха да използват партията, за да издигнат кариерата си, да станат депутати, да заемат политически позиции в държавата и по този начин да увеличат личното си благосъстояние. За чест на партията, тя решително се прочиства от такива личности, независимо какви са те.
2. Партията не се поддаде на изкушението бързо да постигне слава чрез гръмки изявления, като предостави на буржоазните власти програми за превръщане на страната в социалистически с призиви за доброволно връщане на собствеността на хората и влизане в тези релси. Партията, лишена от достатъчно връзки с работническата класа и със сравнително малък брой привърженици, не желаеше да организира шумни протести и действия срещу сегашното правителство, освен това често беше заедно с най-реакционната част от компрадорската буржоазия, подобно на събитията на Болотния площад. Създателите първоначално са били настроени за сериозна и дългосрочна работа, за установяване и разширяване на връзките и влиянието сред трудещите се маси, в трудовите колективи, като вземат предвид съществуващата ситуация и баланс на силите и пълното отсъствие на революционна ситуация, разчитайки на теорията на Ленин за създаване на революционна работническа, комунистическа партия. Защото не може да има истинска работническа партия и следователно комунистическа партия без самите работници. Именно липсата на работници и влияние сред работниците характеризира мнозинството комунистически организации, действащи в Руската федерация, състоящи се главно от интелигенцията. РПР въвежда смело най-напредналите работници в ръководството на партията; тяхната дума, тяхната позиция са решаващи при гласуването на основните решения на политиката на партията. Чрез обучението на работниците и на другите работници с помощта на средствата на Фонда на „Работническа академия” (РАР), чрез обучението им в „Червения университет” на фонда се формира трудова интелигенция, която все повече влияе върху дейността на партията. РПР и ФРА обучават работниците в методите за организиране, за да се борят за правата си, предоставят необходимата помощ при създаването на синдикалното движение, организиране на стачки и други методи на борба. Вече 30 поредни години два пъти годишно се провежда семинарът за трудовото движение на Фонда на Работническата академия и Федерацията на профсъюзите на Русия – Руския комитет на работниците.
„Без революционна теория не може да има революционно движение“ (Ленин Т. 2. С. 462; Т. 6. С. 30, 79.) Изграждането на комунистическа партия е невъзможно без познаване и творческо развитие на теорията на марксизма-ленинизма. Именно с РПР и нейния Фонд дейността на основната част от съвременните руски учени – последователни ленинци – е свързана с Работническата академия (РРА). Сред първите със сигурност е необходимо да се назове научната работа на изключителния руски философ и икономист Василий Яковлевич Елмеев, който направи голям принос за развитието на марксизма. В своите трудове той доказва, че оценката на разходите за общественото производство е само междинен аспект и не е универсален и определящ за различните етапи от историческото развитие на обществото. Трудовата теория за потребителната стойност, разработена от Елмеев, която интуитивно започва да се появява в управлението на съветската национална икономика през епохата на индустриализацията, определя основната цел на развитието на общественото производство – спестяването на труд. Тази теория е в основата на създаването на основните принципи на комунистическото производство и комунистическите производствени отношения. Въпреки че, за съжаление, Елмеев почина на 8 юли. 2010 г. неговите ученици, сътрудничещи на РПР и ФРА, M.В. Попов, В.Г. Долгов, А.В. Золотов, В.И. Галко и други се занимават с развитието на идеите на В. Я. Елмеев, както и развитието на теорията и практиката на борбата на работническата класа в съвременните условия.
Именно тази поредица от събития и обстоятелства, изброени по-горе, включително доста развитото широко комунистическо движение, първо забави движението на Руската федерация към сближаване със западния империализъм, а след това се обърна срещу него, поставяйки началото на борбата за освобождаване от зависимостта и възстановяване на суверенитета на страната. За слабата Руска федерация, с потенциал несравним със СССР, влизането в битка с такава мощна сила като американския империализъм би било самоубийство, затова Руската федерация започна да търси естествени съюзници и да се сближава с тях. Тези действия започнаха по време на управлението на Елцин: създаването на ОДКБ, сближаването с комунистически Китай и най-големите държави от Третия свят, забавянето на премахването на ядрения потенциал, предвидено в споразумението със САЩ, и дори някаква полускрита модернизация на оръжията, форсирания марш на руски парашутисти към Прищина, правителството на Примаков-Маслюков и накрая идването на власт на В.В. Путин (резервният вариант, от същите сили, за решаване на същите проблеми беше Е. М. Примаков). Движението към независимост, което започна по времето на Елцин, продължи по-сериозно през годините на власт на Путин. Чечня беше умиротворена, съпротивата на някои прекалено прозападни олигарси беше сломена, нивото на разграбване на руските ресурси беше значително ограничено, което заедно с действията на Китай за повишаване на заплатите на китайските работници доведе Запада до кризата от 2008 г. Организациите БРИКС и ШОС бяха създадени, за да противодействат съвместно на западната икономическа експанзия. За такъв сериозен въпрос като борбата срещу западната експанзия е необходима подкрепата на целия народ, необходими са икономически и духовни връзки и нямаше друга основа, нито икономическа, нито духовна, за такава консолидация, освен обръщането към съветското наследство. Именно оттук идва връщането на съветския химн, фактическото спиране на декомунизацията в Руската федерация, призивът към традиционните ценности и към победите на Съветския съюз, както икономически, така и военни. Но откритият завой от Запад на Изток започна след държавния преврат в Украйна, анексирането на Крим, помощта за Донбас и особено с началото на СВО – острата конфронтация между Русия и Запада.
За руската прозападна интелигенция, особено за елита, този обрат беше шок. Имаше чувството, че светът се срива, заедно с благосъстоянието, което бяха изградили в продължение на много години. Какво ги интересуват нуждите на хората и суверенитета на държавата? — Все пак те живееха толкова добре. Икономическата и културна среда в постсъветското пространство, особено с Украйна, беше по същество същата. Художници, журналисти, бизнесмени, политолози и мениджъри се скитаха напред-назад и бяха заснети съвместни филми. Бяха създадени съвместни проекти, които донесоха значителни доходи на бизнеса и творческите работници, връзките със Запада се разраснаха, но „Путин дойде и унищожи всичко“. Разбира се, преклонението на някои герои от Запада достигна до фанатизъм, но основното чувство стана страхът. Страх за парите им в западни банки, страх от загуба на недвижими имоти в чужбина и най-важното страх от Запада. Дори самата идея Русия да се противопостави на господството на САЩ изглежда ужасяваща и абсолютно безразсъдна за тях и, разбира се, „в края на краищата САЩ имат такъв огромен, огромен БВП“. Те си представяха, че бързото, съкрушително поражение на Русия е неизбежно, че безмилостните европейски слуги на Съединените щати ще дойдат в Русия и ще накажат всички. Затова първата мисъл на значителна част от „елита“, както и на бизнеса, беше желанието да демонстрират своята лоялност към Запада, да покажат, че са против безразсъдството на Путин. Така в руската интелигенция и в обществото като цяло настъпва разцепление на три части. Една част, преди всичко работниците и трудещата се прогресивната интелигенция, по-голямата част от народа, пламенно подкрепяше действията на руските власти за противодействие на фашистката политика на САЩ в света, на национално ниво, за възстановяване на суверенитета на страната и във връзка с това за съживяване на реалното индустриално производство. Другата част открито се обяви против СВО и дори частично напусна страната. Трети, оставайки вътрешно прозападно настроени, виждайки духовния подем на народа, предпочитаха да мълчат и дори понякога да се правят на много шумни патриоти. Борбата срещу най-реакционната сила на Земята, срещу американския империализъм, породи най-благородни чувства и духовно издигане у мнозинството, във всички слоеве на руския народ, и същевременно протест срещу действията и начина на живот на руския така наречен „елит“ със значителен натиск върху правителството и властовите структури, с цел промяна на вътрешната образователна и културна политика, изисквайки да покаже на практика, че правителството защитава нашите традиционни ценности. Това предизвика истински смут в руската бохемска общност, която беше прогнила до основи и прозападно настроена.
Между другото, сред причините за прозападната ориентация на значителна част от руската интелигенция, трябва да се помни, че в продължение на много десетилетия огромното мнозинство от държавни агенции, служби, организации, творчески и спортни съюзи и икономическа дейност са били и остават ориентирани именно към Запада. Огромен слой съветска, а след това и руска интелигенция, работи в тази насока от много години. Там, „на Запад“, е изучаването и познаването на западните езици, история, култура и закони, там е тяхната работа, тяхната компетентност, връзки, създадени през годините със западните колеги и приятели. Руската висша бюрокрация и интелигенция са тясно свързани със Запада. Там те държат парите си, там купуват недвижими имоти, няколко поколения деца от руския „елит” са получили и получават образование и западно възпитание на Запад, децата на много влиятелни и известни руски хора живеят и работят на Запад, а някои държат значителна част от семейството си там. Напълно естествено е, че руските служители в СТО са готови с пяна на уста да докажат, че Руската федерация не може да напусне тази „прекрасна“ организация. Нашите депутати, свикнали с любимите си безплатни командировки до западните страни, в изказванията си твърдят необходимостта от членство и участие, харчейки за това милиони долари и евро, в напълно безполезната и враждебна на Русия организация ОССЕ. Неслучайно през 2009 г. в интервю американският политолог Збигнев Бжежински (1928–2017) каза следното: „Русия може да има колкото си иска ядрени куфарчета и ядрени копчета, но тъй като 500 милиарда долара на руския елит са в нашите банки, вие все пак трябва да си изясните: това ваш елит ли е или е наш? Не виждам ситуация, в която Русия ще използва своето ядрено оръжие и потенциал…“
За значителна част от този „елит“ прекъсването на обичайните връзки със Запада, необходимостта вместо това да се установи многостранно сътрудничество с Изтока, където се измести икономическият и политически център на човешкото развитие, е чудовищно разстройство и катастрофа, не по-малко от осъзнаването за западната интелигенция на факта за неизбежната загуба на икономическото и геополитическото си господство в света от западния империализъм.
Читателят на този материал може да си създаде неправилно, негативно мнение за интелигенцията като слой от страхливи хора, склонни към предателство, но интелигенцията е друга. Интелигенцията е най-образованата част от човечеството. Буржоазията широко подкупва представители на други класи и съсловия. Например работническата класа, особено синдикатите. А дребната буржоазия дори става основа на фашистки отряди, наети от финансовия капитал. Въпреки наличието на някои слабости, произтичащи от особеностите на дейността на интелигенцията, които бяха обсъдени по-горе и които В.И. Ленин изяснява, че буржоазията полага най-големи усилия да подчини интелигенцията по всякакъв начин, предвид нейното изключително голямо влияние върху характера на обществото. Въпреки че интелигенцията не е самостоятелна икономическа класа, тя разкрива същността на интересите на всяка класа, формулира класовите интереси и идеология на всяка класа, перспективите за развитие на класите и цялото общество.
Да, интелигенцията не е самостоятелна икономическа класа. Нейното естество и цел е да служи преди всичко на управляващата класа, господарите на държавата. Елитът са представителите на интелигенцията, които са най-близо до управляващите среди. Когато трудещите се бяха господари в СССР, интелигенцията също служеше на трудещите се, постигайки заедно с тях безпрецедентни в историята на Русия победи в различни сфери на обществото, защото интелигенцията служеше на интересите на най-прогресивната класа на съвременната епоха, стремяща се към комунизъм, работническата класа. Трябва да се признае, че през последните няколко десетилетия господари в постсъветското пространство бяха американският и западен финансов капитал с покорна, компрадорска, коварна буржоазия. И днес, по време на откритата конфронтация между Руската федерация и Запада, а в Украйна Руската федерация е едва в началото на освобождаването си от зависимостта от САЩ и Запада, преди всичко във финансово-икономическата, научно-образователната и културната сфера. Самата буржоазна класа в настоящия момент е реакционна, а компрадорската буржоазия е още по-реакционна, докато американският и западният империализъм като цяло е най-реакционната, най-паразитната, най-вредната и опасна сила за общественото развитие на нашето време. Елитът на интелигенцията е същият като господарите на страната. При сегашните обстоятелства значителна част от постсъветската, включително руската, интелигенция, особено нейната елитна част, не може да не бъде напълно прозападна и коварна по отношение на интересите на своя народ.
Но възраждането и бъдещето на Русия е свързано не с разложената и не с реакционната част на интелигенцията, а с прогресивната, и главно с трудовата комунистическа интелигенция, стояща на позицията на интересите на работническата класа, която е основната организираща сила на борбата на всички работници за осъществяване на най-предните, комунистически интереси. Тази интелигенция е свързана с трудещите се, живее според нуждите и интересите на трудещите се и работи честно за народа. Борбата за независимост, за възраждане на Родината събужда у народа и в неговата най-грамотна и културна част – в прогресивната интелигенция, най-добрите, благородни чувства и качества, които издигат и усъвършенстват обществото, движат обществото напред и нагоре по пътя на прогреса.
Поляризацията на руското общество във връзка със засилването на борбата на руския и на повечето народи по света срещу американския империализъм неведнъж е изправяла руската интелигенция пред избор: „С кого сте, руски интелектуалци? С онези представители на слугите на управляващата класа, превърнали се в лакеи на американския капитал, и компрадорската буржоазия, потънала в откровено предателство, избягала като плъхове от своята страна и сега сте обречени на вечно презрение от нашия народ и прогресивната световна общност „или ще застанете на страната на многонационалния руски народ и с всички сили ще се включите в неговото образование, в развитието на производителните сили, във всички сфери на нашата икономика, наука и култура?“ Но благородното сърце и желанието за прогрес на обществото не могат да не доведат прогресивните интелектуалци по пътя на освобождаването на работниците от гнета на капитала, последното препятствие по пътя на човешкия прогрес; Укрепвайки, партията на руските ленинци, Работническата партия на Русия, се развива успешно, нейните сили се умножават, с разширяването на нейните връзки и нарастването на нейното влияние сред работническата класа. Най-добрата част от интелигенцията и работническата класа на Русия проявява все по-голям интерес към трудовете на класиците на марксизма и съвременните учени марксисти, тъй като само там те могат да намерят честни отговори на трудните въпроси, които им поставя животът в капиталистическото общество. В това им помага постоянно нарастващият брой възпитаници и студенти на Червения университет, който работи от много години на доброволни начала в рамките на Фонда на Работническата академия (ФРА), създаден и регистриран от профсъюзите и асоциациите на напредналите руски работници в сътрудничество с руските учени марксисти на 28 декември 1994 г., въз основа на факта, че изходът от кризата, възраждането на Русия са невъзможни без интелектуалното развитие на работниците, на тяхното образователно и културно ниво. В Червения университет, който е организиран в съюз с Ленинградската интернет телевизия, напредналите любознателни работници, както и представители на интелигенцията и всички работници имат възможност да получат много значителен обем знания по науката на марксизма, при това в много по-пълен обем и по-добро качество, отколкото в съветските университети. Ново, по-младо поколение учени марксисти вече израсна и се включи в активната работа по марксистко-ленинското възпитание на работниците. Също така на мрежовите информационни ресурси всички желаещи имат възможност да се запознаят с лекциите в Университета на работническите кореспонденти, функциониращ като съвместна институция на РПР и ръководителят на Фонда на Работническата академия (Фонд за подпомагане на обучението на работниците) кандидата на икономическите науки В. И. Галко), с речи, статии на специалисти от Фонда, други учени марксисти и видни дейци на работниците и комунистическо движение, студенти и възпитаници на Червения университет, по проблемите на развитието на руското общество, комунистическото движение и борбата срещу американския империализъм – основният източник на най-реакционните прояви на буржоазния национализъм, фашизма, включително неговата форма нацизма.
Напредналата, прогресивно мислеща интелигенция на страната ни има широки възможности за активно участие във възраждането, развитието на комунизма за икономическото преобразуване на нашето отечество и нашето общество.
В. Лендяев, април 2024 г
Превод от „Фонд рабочей академии“ Милчо Александров