ДОГОВОРЪТ ЗА НЕНАПАДЕНИЕ ПРЕЗ 1939 ГОДИНА МЕЖДУ СССР И ГЕРМАНИЯ Е УСПЕХ НА СЪВЕТСКАТА ДИПЛОМАЦИЯ

  Как се провалиха плановете на западните империалисти да принудят СССР да се бори сам с Германия и Япония през 1939 г.?

  При какви условия Съветският съюз се съгласи да подпише пакт за ненападение с Германия?

  През 1939 г. всеки човек, който дори следеше световната политика чрез вестниците, разбираше, че Германия е на път да започне война. Тя натрупа голяма военна сила и нацистите никога не криеха желанието си за господство над други народи от никого. Те се насочват към английските колонии, към земите на Франция, към земите на балтийските народи, към земите на славянските народи. С особена алчност фашистите гледаха на Украйна, Беларус, районите на Русия, нашето Закавказие… Имаше само един въпрос: къде първо – на изток или на запад – ще се придвижат германските дивизии.

  Съветското правителство многократно е предлагало на правителствата на Англия, Франция и други страни да се договорят за съвместни действия в случай, че Германия нападне някоя страна. Просто е невъзможно да се изброят тези предложения тук. Но ето предложенията, направени на британците и французите на 12 август 1939 г. – единадесет дни преди да сключим пакт за ненападение с Германия.

  Предложихме три варианта за съвместни действия.

  Първи вариант: Германия напада Англия и Франция. В този случай Съветският съюз ще изпрати сили срещу нацистите, равняващи се на 70 процента от броя на войските, които самите англичани и французи ще изпратят. Ако разположат 90 дивизии, тогава ще имаме 63 пехотни и 6 кавалерийски дивизии с обща численост около два милиона души. Полша също е длъжна да се противопостави на фашистите, тя е в съюз с Англия.

  Втори вариант: Германия напада Полша и Румъния. В този случай Англия и Франция, едновременно със Съветския съюз, ще се противопоставят на нацистите, разполагайки със същия брой войски. На съветските войски трябва да се даде възможност да достигнат до театъра на военните действия през територията на Полша и Румъния.

  Трети вариант: Германия, през териториите на Естония и Латвия (по това време буржоазни републики), както и през Финландия, напада СССР. В този случай Англия и Франция ще изпратят 70 процента от войските, които Съветският съюз ще изпрати срещу нацистите. Полша и Румъния трябва да участват във военните действия.

   Колко ясно и надеждно е всичко! Но Англия и Франция отказаха подобни предложения – защо?! Причината е проста: техните правителства се надяваха, че фашистите ще нападнат Съветския съюз по-рано и ще задоволят агресивния си апетит, като разграбят страната ни. Те не само се надяваха, но по всякакъв начин тласкаха Хитлер към такава война. Малко по-късно, когато германските войски навлизат в Полша, Англия и Франция ще гледат спокойно на побоя над поляците и разрушаването на Варшава. Един от лидерите на фашистката армия, генерал Йодъл, ще каже по този повод през 1945 г.: „Ако не бяхме победени през 1939 г., то е само защото около 110 френски и британски дивизии стояха на запад по време на нашата война с Полша срещу 23 германски дивизии останаха напълно бездействащи“. Англия и Франция благоразумно предадоха Полша, като отново се надяваха, че нацистите няма да искат да се обърнат на запад от полска земя и ще се насочат към Съветския съюз.

  Но да се върнем на 12 август 1939 г. Англия и Франция не подкрепиха нашите предложения. А Германия няколко дни по-късно покани Съветския съюз да сключи пакт за ненападение. Разумно ли беше да им откаже? Разбира се че не. На 23 август споразумението беше подписано. Плановете на капиталистическите сили да наложат война на страната ни се провалят още през 1939 г. Хитлер започна войната на Запад.

  За година и половина, които разделяха началото на Великата отечествена война от подписването на договора, успяхме да направим много за укрепване на нашата армия. Много фабрики, които произвеждаха цивилни продукти, бяха прехвърлени към производството на оръжия и боеприпаси. Бяха построени нови военни предприятия, по-специално авиационни заводи. Страната съхранява метали, въглища, нефт и зърно. Учени и дизайнери разработиха нови видове оръжия. По това време бяха създадени най-добрите в света танкове Т-34 и КБ, нови изтребители и бомбардировачи. През първата половина на 1941 г. са направени повече от две и половина хиляди такива самолета. От 1939 г. до юли 1941 г. индустрията произвежда хиляди оръдия и минохвъргачки, повече от сто хиляди картечници и около сто хиляди тежки картечници. Броят на авиационните полкове почти се удвоява през двете предвоенни години. А числеността на въоръжените сили почти се утроява между 1939 и 1941 г., сформирани са 125 нови дивизии. Десетки нови военни училища подготвяха командири, политически работници и технически състав за армията. Тук е спомената само малка част от направеното в годините преди войната. Но тези факти са достатъчни, за да си представим колко важно е било отлагането на войната.

  Имаше още една победа. През 1939 г. Япония се готви да нападне нашия Далечен изток. След като научиха за договора, японците сами, без германците, не рискуваха да започнат военни действия.

А.М. превод от сайта на ВКПБ -Милчо Александров