22 август, Пекин. Генералният секретар на ЦК на КПК, председател на Китайската народна република, председател на Централния военен съвет на Китай Си Цзинпин направи важна реч на среща, организирана от ЦК на КПК и посветена на 120-годишнината от рождението на Дън Сяопин. /Снимка: Синхуа/(Източник: Информационна агенция Синхуа) 23.08.2024 г., 08:30 ч.
Си Цзинпин, който е и генерален секретар на Централния комитет на КПК и председател на Централната военна комисия, направи съобщението, докато изнасяше реч на среща за отбелязване на 120-ата годишнина от рождението на Дън Сяопин. Събитието беше организирано от Централния комитет на КПК и се проведе сутринта на 22 август в Народната зала в Пекин.
Необходимо е да продължим да изучаваме задълбочено теорията на Дън Сяопин и да я приложим на практика, каза Си Цзинпин.
„Изключителните приноси на Дън Сяопин са от голямо значение за партията, хората, страната, нацията и целия свят. Подвизите му са останали в историята и завинаги ще вдъхновяват бъдещите поколения“, каза Си Цзинпин.
Дън Сяопин беше ядрото на ръководния екип на второто поколение Централен комитет на КПК, главният архитект на социалистическата реформа, отварянето и модернизацията в Китай и пионерът на пътя на социализма с китайски характеристики, отбеляза Си, добавяйки, че Дън Сяопин беше също и велик интернационалист, който направи значителен принос за каузата на мира и развитието по света.
„Другарят Дън Сяопин е живял славен, войнствен и необикновен живот“, каза той.
Си Цзинпин отбеляза, че след Културната революция, десетилетие на смут, приключило през 1976 г., Дън Сяопин поведе партията и народа в постигането на голяма историческа повратна точка.
Според него Дън Сяопин е допринесъл за осъществяването на нов скок в китаизацията на марксизма, открил е нови хоризонти в социалистическата модернизация и е очертал правилния път за пълното обединение на Родината.
Според Си Цзинпин историческите постижения на Дън Сяопин, отличаващи се с широкообхватно въздействие както върху Китай, така и върху света като цяло.
„Винаги ще помним неговите велики исторически подвизи и ще почитаме благородния му революционен стил“, каза китайският президент.
Китайският лидер заяви, че най-важното идеологическо наследство, оставено от Дън Сяопин, е основаната от него теория на Дън Сяопин. Необходимо е да продължим да изучаваме задълбочено и да прилагаме тази теория за решаване на належащите проблеми, каза Си Цзинпин.
„Най-добрият начин да почетем паметта на Дън Сяопин е да продължим да насърчаваме каузата на социализма с китайски характеристики, която той започна“, подчерта китайският председател.
Си Цзинпин призова за по-нататъшно всеобхватно задълбочаване на реформите, за да се осигури непрекъснато силен тласък и институционални гаранции за модернизация в китайски стил.
Той отбеляза необходимостта от ускоряване на темпото на изграждане на модернизирана икономическа система, насърчаване на по-голяма самодостатъчност в научния и технологичния сектор и пълно развитие на напреднала социалистическа култура.
Китайският лидер също призова за усилия за насърчаване на по-видим и съществен напредък в постигането на споделен просперитет за всички хора.
Както посочи Си Цзинпин, осъществяването на пълното обединение на родината е постоянен стремеж на Мао Цзедун, Дън Сяопин и други революционери от по-старото поколение.
Председателят на Китайската народна република призова за насърчаване на мирното развитие на връзките между двете страни на Тайванския пролив и непоколебимо противопоставяне на „независимостта на Тайван“ и защита на суверенитета и териториалната цялост на Китай.
Китай е непоклатима сила, която защитава световния мир, подчерта Си Цзинпин, като призова знамето на мира, развитието, сътрудничеството и общата полза да бъде високо издигнато по всяко време.
Си Цзинпин увери, че Китай ще участва активно в реформирането и изграждането на глобалната система за управление, като непрекъснато предоставя на света нови възможности чрез нов напредък на модернизацията в китайски стил.
На срещата, председателствана от Цай Ци, присъстваха висши китайски лидери като Джао Лецзи, Ван Хунин, Дин Xюeсян, Ли Си и Хан Чжен.
Те са членове на Постоянния комитет на Политбюро на Централния комитет на КПК. Хан Чжен заема поста заместник-председател на Китайската народна република.
Авторското право принадлежи на сайта „Женмин Жибао“ онлайн. Всички права са защитени- превод Милчо Александров